Zdjęcie wydarzenia Spektakl: Wojownik

Spektakl: Wojownik

Wojownik to napisany przez Alicję Bral dramat inspirowany oryginalnym tekstem Eurypidesa „Trojanki” oraz adaptacją dokonaną przez Jean Paul Sartre'a.

Wojownik to napisany przez Alicję Bral dramat inspirowany oryginalnym tekstem Eurypidesa „Trojanki” oraz adaptacją dokonaną przez Jean Paul Sartre'a.

Trojanki są tragedią ukazującą losy czterech kobiet królewskiego rodu zwyciężonej Troi. Tragedia zaczyna się chwilę po rzezi dokonanej przez Greków na mieszkańcach. Królowa Hekabe, Kasandra jej córka, Andromache, żona Hektora oraz Helena, o którą wojna trwała dziesięć lat, zostają uwięzione i będą jako łup wojenny podzielone pomiędzy zwycięskich wodzów.

Hekabe ma służyć Odyseuszowi, ale rzuci się w ogień nim wejdzie na statek zdradzieckiego wodza. Kasandra trafi jako branka do domu Agamemmnona, gdzie po kilku latach zostanie bestialsko zamordowana. Andromache zostanie przyznana synowi Achillesa i jej los pozostanie długo nieznany. Wróci w tytułowej tragedii Racine'a. Helena powróci do domu Menelaosa, który... wybaczy jej zdradę. Podobno była córką samego Zeusa i słynęła z urody pomiędzy kobietami swojej epoki.

Eurypides  napisał tragedię bardzo niejednoznaczną. Pokazując Greków jako brutalnych i żądnych krwi barbarzyńców. Obraz upadku Troi jest upadkiem zarówno pokonanych jak i zwycięzców. Nikt tej wojny nie wygrywa. Eurypides jako pierwszy diagnozuje rzekome bohaterstwo najeźdźców. Największymi przegranymi wszelkich wojen czyni kobiety i dzieci. Poznajemy tragedię, która od starożytności po dzień dzisiejszy nie zmienia się. Na wojnie przegranymi są wszyscy.

 

Szczegóły wydarzenia:
piesnkozla.pl

 • director Grzegorz Bral
 • actors Alicja Bral
  Anna Grycan
  Monika Łopuszyńska
  Urszula Milewska
  Hanna Sosnowska
  Magdalena Szczerbowska
  Volodymyr Andrushchak
  Dominik Kujawa
  Marek Belko
  Paweł Frasz
  Łukasz Wójcik

Galeria

Powiązane wydarzenia