Zdjęcie wydarzenia Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych. Rezydencje artystyczne

Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych. Rezydencje artystyczne

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu ogłasza nabór do programu rezydencji artystycznych w ramach cyklu „Szczeliny.

Rezydencje artystyczne 14 lutego – 2 kwietnia 2023 Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu ogłasza nabór do programu rezydencji artystycznych w ramach cyklu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” (2023).

Celem programu zaplanowanego na wiosnę 2023 roku (14 lutego – 2 kwietnia) jest przygotowanie, produkcja i realizacja od czterech do sześciu projektów artystycznych przygotowanych przez kobiety. Tematy przewodnie, słowa klucze rezydencji to Kobieta, „Ona”, Kobiecość. Jaką funkcję pełni kobiecość od pokoleń w społeczeństwie, kulturze, polityce? Jak ją postrzegają kobiety, a jak mężczyźni?

Jak ją definiują bliscy, a jak obcy? Szeroko pojęte kwestie związane z kobiecością pragniemy spotkać z tematem Wolności, widzianej w kategorii dobra, postrzeganej jako źródło godności każdego człowieka. Wolność fizyczna, emocjonalna, społeczna, polityczna, ale również ta, na którą „skazany jest człowiek”, jak pisał Jean-Paul Sartre.

Program adresowany jest do aktorek, performerek, reżyserek, artystek, które tworzą autorskie projekty i które potrzebują wsparcia w kluczowym momencie swej pracy. Szczególnie gorąco do współpracy zapraszamy artystki z Ukrainy. Rezydencje w Instytucie mogą trwać od dwóch do trzech tygodni i powinny zakończyć się publicznym pokazem pracy/prezentacją spektaklu lub performansu/instalacji. Na wsparcie liczyć mogą wyłącznie nowe dzieła, nowe projekty. Zakładamy, że liczba osób biorących udział w powstałym w ramach poszczególnej rezydencji dziele to maksymalnie 3 osoby.

Rezydencje realizowane będą w sprzyjających skupieniu i w pełni wyposażonych przestrzeniach Studia Na Grobli we Wrocławiu oraz w Sali Teatru Laboratorium. Uczestniczki rezydencji oprócz realizacji swojego projektu będą mogły korzystać z zasobów Czytelni im. Ludwika Flaszena i Archiwum oraz brać udział w wydarzeniach z bieżącego programu Instytutu, a także uczestniczyć w pracach działających w Instytucie zespołów i studiów poświęconych rożnym aspektom pracy aktorskiej. Warunki naboru W ramach rezydencji Instytut oferuje: budżet 10 tysięcy PLN brutto udostępnienie przestrzeni do pracy artystycznej zakwaterowanie pełne wsparcie techniczne i organizacyjne projektu wsparcie komunikacyjne oraz PR dostęp do zbiorów Czytelni i Archiwum związanych z Teatrem Laboratorium oraz działalnością Instytutu Artystki są zobowiązane do: realizacji rezydencji w formie ciągłej sesji pracy artystycznej trwającej od dwóch do trzech tygodni w okresie od 14 lutego do 2 kwietnia 2023 jedno- lub dwukrotnej prezentacji rezultatów rezydencji w ramach cyklu „Szczeliny.

Kobiety w sztukach performatywnych” w dniach 31 marca – 2 kwietnia (co stanie się przedmiotem osobnych ustaleń) pokrycia (w ramach otrzymanego budżetu) następujących kosztów: przejazdów własnych oraz osób biorących udział w projekcie (w tym komunikacji miejskiej); wyżywienia w okresie rezydencji; ew. transportu scenografii, rekwizytów, kostiumów, instrumentów (możliwe dodatkowe ustalenia); ubezpieczeń osobowych i mienia, wiz oraz innych koniecznych dokumentów; dopełnienia formalności związanych z autorskimi, osobowymi i wykonawczymi kosztami realizacji projektów, w tym licencji dla tekstów, muzyki, scenografii, wykorzystanych w próbach i podczas pokazu pracy oraz wszelkich praw wynikających z tytułu wykonywania pracy, jakim jest oryginalny projekt; dostarczenia Instytutowi podstawowych informacji o planowanym projekcie, w tym materiałów fotograficznych oraz materiałów o charakterze promocyjnym.

Zgłoszenia zawierające: informacje o projekcie, artystce i/lub artystkach zaangażowanych w projekt, harmonogram pracy i wstępny rider techniczny, nagranie z prezentacją swojej osoby i/lub pracy (format mp4/avi, do 5 min) prosimy przesyłać do 10 lutego 2023 do Moniki Wachowicz, koordynatorki rezydencji, na adres: .

Odpowiedzi prześlemy 17 lutego. Wyniki naboru opublikowane zostaną również na stronie internetowej Instytutu Grotowskiego. Telefon kontaktowy: +48 515 921 993

Szczegóły wydarzenia:
grotowski-institute.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia