Zdjęcie wydarzenia Tansman Trio

Tansman Trio

Występ Tansman Trio będzie znakomitą okazją do wysłuchania przeznaczonego na skrzypce, altówkę i wiolonczelę dzieła autorstwa patrona zespołu.

Występ Tansman Trio będzie znakomitą okazją do wysłuchania przeznaczonego na skrzypce, altówkę i wiolonczelę dzieła autorstwa patrona zespołu. W programie znalazły się także napisane na tę niebanalną obsadę utwory trzech innych kompozytorów – Ernsta von Dohnányiego, Franza Schuberta i Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert rozpocznie wykonanie pięcioczęściowej błyskotliwej i radosnej Serenady C-dur op. 10 Dohnányiego, skomponowanej w 1902 roku. Chociaż węgierski twórca należał do tego samego pokolenia co muzyczni rewolucjoniści czerpiący pełnymi garściami z rodzimego folkloru – Béla Bartók i Zoltán Kodály – to Dohnányi przez całe swoje długie życie pozostał wierny estetyce romantycznej. Tworzył muzykę tonalną i przystępną, co paradoksalnie przyczyniło się do tego, że szybko popadła w zapomnienie, uznano ją bowiem za staromodną i z tego powodu nieciekawą. Ile w tym prawdy – o tym będzie można przekonać się na własne uszy podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki.

Chociaż muzyka Franza Schuberta należy obecnie do kanonu i cieszy się wielką popularnością, to niektóre z jego kompozycji współcześni uważali za rozwleczone i zawiłe, pisano nawet o „niebiańskich dłużyznach” w jego kompozycjach. Opinie te mogą budzić zdziwienie kiedy słucha się tej przystępnej lirycznej muzyki, w której pierwszoplanową rolę pełni śpiewna melodyka. Nie inaczej jest w przypadku pogodnego i pełnego uroku Tria smyczkowego B-dur.

Tego wieczoru zabrzmi również ukończone w 1946 roku Trio smyczkowe Aleksandra Tansmana. Ta błyskotliwa kompozycja składa się z czterech ogniw – motorycznej Toccaty, przepełnionej smutkiem Elegii, pełnego nerwowej energii Scherza i poważnego finału. Chociaż urodzony w 1897 roku w Łodzi kompozytor był prawdziwym obywatelem świata i już w młodych latach odniósł wielki sukces jako twórca i pianista, to w ojczyźnie jego twórczość była do niedawna prawie całkowicie zapomniana. Dzięki zainteresowaniu otwartych na nowości wykonawców młodego pokolenia sytuacja ta obecnie zmienia się, a muzyka Aleksandra Tansmana coraz częściej rozbrzmiewa w salach koncertowych. 

Ostatnią kompozycją, którą wykonają artystki, będzie niezwykle ekspresyjne Trio smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego, powstałe w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia – w momencie, gdy w centrum zainteresowania twórcy znajdowała się kameralistyka.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia