„Trupi synod” w Teatrze Ad Spectatores

Watykan. W niejasnych okolicznościach umiera papież Jan XXIV. Do Rzymu zjeżdża grono dostojników kościelnych mających wybrać jego następcę.

Watykan. W niejasnych okolicznościach umiera papież Jan XXIV. Do Rzymu zjeżdża grono dostojników kościelnych mających wybrać jego następcę. Berło Chrystusowe musi jednak spocząć w rękach właściwego człowieka, którego imię znane jest jedynie pięciu najbardziej wpływowym kardynałom. Niestety, pierwsze dni pontyfikatu Piusa XIII jasno dowodzą, iż popełnili największy błąd swojego życia…
Rozpoczyna się proces, którego głównym aktorem staje się nieżyjący Pontefex…

Źródła:
W roku 897 papież Stefan VII nakazał ekshumować zwłoki swojego poprzednika Formozusa i oskarżył go o złamanie prawa kanonicznego. Szczątki ubrano w szaty pontyfikalne i przez trzy dni i noce sądzono podczas Synodu Rzymskiego, który przeszedł do historii jako „Trupi Synod”.
W nocy z 28 na 29 września 1978 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł papież Jan Paweł I. Czas zgonu nieznany. Przyczyna nieznana. Był pierwszym od ponad stu lat papieżem, który umarł samotnie. Wiele wskazuje na to, że gdzieś między czwartą a piątą rano Ojciec Święty został zamordowany. Nigdy nie udowodniono tej tezy.

Oba ponure epizody z historii kościoła były inspiracją do powstania tego spektaklu w reżyserii Macieja Masztalskiego.

Galeria

Powiązane wydarzenia