Zdjęcie wydarzenia Turniej Kendo – Vratislavia Cup 2022

Turniej Kendo – Vratislavia Cup 2022

Organizatorzy zapraszają zawodników, kibiców i sympatyków do wzięcia udziału i śledzenia Międzynarodowego Turnieju Kendo Vratislavia Cup – Wrocław 2-3 lipca.

Organizatorzy zapraszają zawodników, kibiców i sympatyków do wzięcia udziału i śledzenia Międzynarodowego Turnieju Kendo Vratislavia Cup – Wrocław 2-3 lipca, 2022.

Turniej zostanie rozegrany w kilku kategoriach w przepięknym obiekcie Politechniki Wrocławskiej przy ulicy Chełmońskiego, początek 2-go lipca godzina 9.00. W ramach turnieju odbędą się też egzaminy na stopnie mistrzowskie Kendo. To już piąta edycja turnieju i pierwsza po okresie epidemii.

W tym roku Patronat Honorowy turnieju objęła Ambasada Japonii w Polsce oraz Prezydent miasta Wrocławia, a patronat medialny m.in. TVP. Wysoki poziom sportowy wydarzenia będzie udziałem najlepszych polskich zawodników, przedstawicieli licznych klubów zagranicznych oraz renomowanych sędziów międzynarodowych. Organizatorem turnieju jest Wrocławskie Stowarzyszenie Kendo przy wsparciu Polskiego Związku Kendo.

Kendo 

Jest pochodzącym z Japonii sportem walki stanowiącym odmianę szermierki sportowej. Jako sport i zarazem sztuka walki, wywodząca się ze staro japońskich tradycji rycersko-samurajskich, zaliczane jest do grupy sportów funkcjonujących pod wspólną nazwą „budo”, co z języka japońskiego oznacza bu ‘wojenna’, dō ‘droga, sposób postępowania’. Kendo jest współczesną wersją szermierki bojowej nazywanej wcześniej kenjutsu, której początki sięgają XI wieku, czyli czasów wprowadzenia do użytku miecza jednosiecznego o wygiętym kształcie, który zasłynął pod nazwą „katana”.

Różne szkoły i różne formy kenjutsu powstawały i rozwijały się aż do połowy wieku XIX, kiedy to w 1868 r. cesarskim edyktem wprowadzono w Japonii zakaz noszenia mieczy przez ludność cywilną. Dekret ten miał przede wszystkim ograniczyć możliwość prowadzenia niekontrolowanych walk zbrojnych i zmniejszyć liczbę stoczonych pojedynków, ale jego skutkiem ubocznym stała się utrata użytkowego charakteru szermierki na miecze i realne wyhamowanie rozwoju kenjutsu.Paradoksalnie, wyhamowanie rozwoju kenjutsu stało się przyczyną rozwoju, powstałej w początkach XVII wieku, para-sportowej formy szermierki bojowej, w której do treningu zaczęto stopniowo wprowadzać ochraniacze i miecze ćwiczebne. Zmiany o których mowa pozwoliły na

zadawanie pełnych ciosów, a tym samym na toczenie bezkrwawych pojedynków. Dotychczasowe formy treningu prowadzonego przy użyciu ostrych stalowych mieczy na to nie pozwalały. Obowiązująca dotychczas formuła umożliwiała jedynie powtarzanie stałych sformalizowanych układów, tzw. kata, w których ciosy były zatrzymywane w ostatniej fazie ataku. Zastosowanie mieczy ćwiczebnych, najpierw drewnianych, a z czasem elastycznych konstrukcji bambusowych (shinai) oraz solidnych ochraniaczy, wzorowanych na elementach zbroi samurajskiej, pozwoliło ćwiczyć bardziej dynamicznie i toczyć walki sparingowe. Wprowadzone z czasem regulaminy treningu szły w kierunku ograniczania dopuszczalnego obszaru zadawanych cięć, a także eliminacji technik zagrażających bezpieczeństwu walczących. Największe zasługi w konstruowaniu bezpiecznego sprzętu treningowego i jego popularyzowaniu wśród ćwiczących położył Chuta Nakanishi, twórca i nauczyciel jednej ze znanych tokijskich szkół szermierczych Nakanishi Itto-ryu, w latach 70. XVII w. Mistrz Nakanishi uchodzi również za twórcę samej nazwykendo, gdzie ken znaczy miecz, dō – drogę, sposób postępowania. Obydwa japońskie znaki należy więc rozumieć jako droga miecza.

Wrocławskie Stowarzyszenie Kendo (WSK) jest organizacją społeczną powołaną do życia przez grupę entuzjastów Japońskich Sztuk Walki i działającą we Wrocławiu nieprzerwanie od 2000 roku. WSK jest najstarszym Wrocławskim, a także dolnośląskiem klubem w którym trenuje się najbardziej tradycyjną japońską sztukę walki jaką jest kendo.

Galeria

Powiązane wydarzenia