Zdjęcie wydarzenia W.A. Mozart – Requiem

W.A. Mozart – Requiem

Dokładnie rok temu cały świat zamarł, gdy nad ranem 24 lutego 2021 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Dokładnie rok temu cały świat zamarł, gdy nad ranem 24 lutego 2021 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Wojna wciąż trwa, dlatego w rocznicę jej wybuchu pragniemy pozostać myślami z nieustannie walczącymi o wolność obywatelkami i obywatelami Ukrainy. Tego wieczoru w Sali Głównej zabrzmią dźwięki "Modlitwy za Ukrainę" Wałentyna Sylwestrowa oraz jedno z najbardziej dramatycznych dzieł w historii muzyki – "Requiem d-moll" Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Sylwestrow to jeden z najwybitniejszych żyjących twórców ukraińskich, a zarazem jeden z najwybitniejszych współcześnie działających kompozytorów świata. Niespełna parę miesięcy temu artysta został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród muzycznych – Opus Klassik – za dorobek życia, a także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. "Modlitwa za Ukrainę" powstała w 2014 roku w odpowiedzi na krwawe starcia na kijowskim Majdanie. Kompozytor również był tam obecny, wysłuchując licznych modlitw i pieśni pokojowych.

Dzieło to jest jego osobistym, głęboko emocjonalnym wyrazem zaangażowania w walkę o wolną Ukrainę. Wielkie „Requiem d-moll" Wolfgang Amadeus Mozart skomponował tuż przed śmiercią w 1791 roku. Zamówienie na dzieło miało przyjść od autora, któremu za wszelką cenę zależało, by pozostać anonimowym. W rzeczywistości stał za tym książę Franciszek Walsegg-Stuppach, znany w ówczesnych kręgach artystycznych z częstej praktyki przywłaszczania sobie utworów zamawianych u innych twórców. Mozart miał prawdopodobnie pełną tego świadomość, jednak zadania podjął się ze względu na sytuację finansową. Requiem powstawało w czasie trudnym.

W listopadzie 1791 roku kompozytor ciężko zachorował, wycieńczony fizycznie i psychicznie nie był w stanie ukończyć dzieła. Ostatnimi nakreślonymi przez niego dźwiękami przed śmiercią 5 grudnia tego samego roku były początkowe takty "Lacrimosy". Monumentalną kompozycję dokończył jeden z uczniów mistrza – Franz Xaver Süssmayr – w oparciu o jego szkice.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia