Zdjęcie wydarzenia Wakacje z Dobromirem. Rodzinne pikniki majsterkowania w CK Agora.

Wakacje z Dobromirem. Rodzinne pikniki majsterkowania w CK Agora.

Cykl dwóch rodzinnych pikników majsterkowania między blokami, na osiedlu Karłowice-Różanka oraz pokaz magii i iluzji Pana Ząbka z CK Agora.

Wakacje z Dobromirem to cykl dwóch pikników realizowanych w otwartych przestrzeniach między blokami, na osiedlu Karłowice-Różanka zorganizowanych przez Centrum Kultury Agora. Na jego program złożą się kreatywne warsztaty inspirowane dobranocką Pomysłowy Dobromir oraz cyklem programów telewizyjnych Zrób To Sam, prowadzonych przez Adama Słodowego. W czasach kiedy o Lego czy Barbie dzieci mogły jedynie marzyć, program zachęcał do samodzielnego konstruowania zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku.

ŚRUBOKRĘT I SPÓŁKA – warsztaty projektowe / konstruktorskie / budowlane

Dawniej owady znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Możemy im pomóc w prosty sposób – dlatego podczas warsztatów Śrubokręt i spółka, dzieci zaprojektują i zbudują domki dla owadów. Do ich wykonania wystarczy kilka deseczek i rurek bambusowych. Gotowe domki będą mogły zostać umieszczone na terenie podwórka, lub pobliskich ogródków działkowych.

PAN SAMOCHODZIK – warsztaty projektowe / konstruktorskie

Dlaczego samochód jedzie? I skąd właściwie się wziął? Warsztaty dla każdego małego entuzjasty czterokołowych konstrukcji. Żeby zbudować najprostszy samochodzik napędzany energią elektryczną wystarczy plastikowa butelka, kilka zakrętek i jedna bateria. Podczas warsztatów animator zbuduje wraz z dziećmi ich własny osiedlowy model auta.

SZEWCZYK DRATEWKA – warsztaty tkania na krośnie / budowa krosna

Nie każdy o tym wie, ale Adam Słodowy edukował także w zakresie zagadnień związanych z szyciem czy wyszywaniem. W jednym z odcinków programu „Zrób to sam” zaprezentował budowę powoli odchodzącego w zapomnienie, tradycyjnego krosna tkackiego, czyli ręcznego urządzenia do wytwarzania tkanin. Podczas warsztatów chcemy pokazać najmłodszym uczestnikom tę zapomnianą technikę i dać im możliwość zmierzenia się z wyjątkowym wyzwaniem jakim jest utkanie własnego kawałka tkaniny.

MASZYNA GOLDBERGA – zajęcia animacyjne / projektowe / konstrukcyjne

Budowa pod okiem koordynatora urządzenia składającego się z serii mechanizmów, które działając na zasadzie domina wykonują szereg prostych czynności. Wynalazcą maszyny jest Rube Goldberg, który połączył ze sobą urządzenia i sprzęty gospodarstwa domowego, następnie wprawił konstrukcję w ruch, w spektakularny sposób uruchamiając cały ciąg przyczynowo-skutkowy.

ZAKRĘĆ BĄCZKIEM – zajęcia konstrukcyjne / plastyczne

Nie każdy wie, że sercem tej popularnej dziecięcej zabawki jest żyroskop. Dzięki temu prostemu w budowie urządzeniu działa większość mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji – od wiertarek po samoloty. Podczas warsztatów, uczestnicy skonstruują własne bączki a najmłodsi pokolorują tarcze w fantazyjne wzory.

PAN ZĄBEK – animacje i występ artystyczny

Świetna zabawa dla małych i dużych. Dzięki doskonałemu kontaktowi z publicznością artysta zabiera widzów w podróż w świat iluzji, dając im mnóstwo radości i śmiechu. W czasie pokazu dzieci poznają niezwykłego asystenta Alfreda, dowiedzą się jakie zwierzę mieszka w magicznym cylindrze, mogą też stanąć na scenie i zamienić się w czarodzieja. Każdy uczestnik zabawy otrzyma drobny upominek i będzie mógł zobaczyć, jak pracuje prawdziwy iluzjonista. Spotkanie z Panem Ząbkiem pozostanie na długo w pamięci dzieci. Artysta nie zapomina też o dorosłych widzach, którzy docenią drugie dno dowcipów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury  Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegóły wydarzenia:
ckagora.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia