Wernisaż wystawy Jakuba Syrkowskiego – Deformacja i dehumanizacja

Tematem moich prac stał się człowiek w kontekście wydarzeń XX wieku - wojen, śmierci i zagłady. Maluje, również dlatego, aby znaleźć zastępczy cel istnienia.

„To stało się dla mnie katorgą. […] Poczułem wstręt do wykonywanych na zamówienie portretów, róż i jelenie. Wpadłem w depresję, wyczerpałem się całkiem. Wtedy sprzedałem trochę ziemi […] zacząłem malować swój ogród, szukać powrotu do piękna prawdziwego”.

  Nad cyklem prac Deformacja i dehumanizacja pracuję już od kilku lat. Zdeformowane i dziwne twarze ludzkie maluję w opozycji do wielkoformatowych reklam i banerów przedstawiających zdrowych i uśmiechniętych ludzi.

Tematem moich prac stał się człowiek w kontekście wydarzeń XX wieku - wojen, śmierci i zagłady. Maluje, również dlatego, aby znaleźć zastępczy cel istnienia. Ważna jest dla mnie twórczość prymitywistów i malarzy art brut, Nikifora Krynickiego, ekspresjonistów niemieckich, Picassa.

Jakub Łukasz Syrkowski – urodzony w 1993 roku w Olsztynie. Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom zrealizował w pracowni malarstwa prof. Zdzisława Nitki w 2017 roku.

Zajmuje się przede wszystkim scenografią filmową i teatralną oraz malarstwem. Autor scenografii do kilkunastu filmów, realizuje również własne filmy dokumentalne i eksperymentalne. Współpracował z Teatrem Studio w Warszawie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Pracuje w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu jako asystent w Pracowni Projektowania Scenografii Filmowej prowadzonej przez dr hab. Michała Hrisulidisa.] 

Szczegóły wydarzenia:
macondofundacja.weebly.com

Galeria

Powiązane wydarzenia