Wernisaż wystawy Justyny Pateckiej-Lasek pt. „Korzenie”

Organizatorzy zapraszają do Konturów Kultury na wernisaż, otwierający wystawę pt. „Korzenie”.

Organizatorzy zapraszają do Konturów Kultury na wernisaż, otwierający wystawę pt. „Korzenie” autorstwa Justyny Pateckiej-Lasek. Inspiracją do powstania prac są szeroko rozumiane tajemnice dawnej Słowiańszczyzny.

Na wystawie zaprezentowane zostaną grafiki wchodzące w cykl „Miejsca kultu pogańskiego w Polsce”, do powstania których inspiracją są dawne sanktuaria wiary naszych przodków. Jednak miejsce jest tylko pretekstem do opowiedzenia historii.

Świat słowiańskiej fantastyki przenika się ze światem realnym. Postaci z kart bestiariusza koegzystują z dziką przyrodą, jaka do dnia dzisiejszego występuje w Polsce. Grafiki są opowieścią o korzeniach naszej kultury, a także świadectwem tożsamości. Na drugą część wystawy składają się ilustracje do książki artystycznej, inspirowanej słowiańską epopeją autorstwa Wojciecha Dzieduszyckiego – „Baśń nad Baśniami”, opowiadająca historię głównej bohaterki Pieśni I – Żywi.

Choć przedstawiony został na razie niewielki fragment dzieła, baśń toczy się dalej. Justyna Patecka-Lasek – urodzona w Krakowie, absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz doktorantka na Międzywydziałowych Studiach Doktoranckich na tejże uczelni. Zajmuje się przede wszystkim grafiką warsztatową, z wyróżnieniem suchej igły oraz akwaforty. Poruszana w pracach tematyka oscyluje wokół tradycji materialnej i duchowej Słowian, przetworzonej w formie realizmu fantastycznego.

Prowadzi pracownię Studio Rosochate – Pracownia Grafiki Artystycznej, mieszczącą się w budynku Dworca Nadodrze, przy placu Staszica 50 we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy: 22.03.2019 r. godz. 18.00

Wystawa czynna: 22.03-17.03.2019 r.

Szczegóły wydarzenia:
konturykultury.art.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia