Zdjęcie wydarzenia Wykład: Nikolaus von Lutterotti – zakonnik i kolekcjoner z Krzeszowa.

Wykład: Nikolaus von Lutterotti – zakonnik i kolekcjoner z Krzeszowa.

Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na wykład Arkadiusza Dobrzynieckiego.

Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na wykład Arkadiusza Dobrzynieckiego pt. „Nikolaus von Lutterotti – zakonnik i kolekcjoner z Krzeszowa”. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”. Będzie to opowieść o zakonniku z Krzeszowa – jego życiu i pasjach.

O. Nikolaus von Lutterotti przyszedł na świat jako Marco von Lutterotti 22 lipca 1892 r. w Kaltern (Włochy). W 1912 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów Emaus w Pradze i przyjął imię zakonne Nikolaus. W 1922 r. przybył do klasztoru w Krzeszowie, gdzie obok rozległej pracy duszpasterskiej zajął się kolekcjonowaniem m.in. grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i albumów graficznych.

Opublikował też ponad 70 książek i artykułów dotyczących cysterskiego Krzeszowa, dóbr zakonnych i dzieł sztuki artystów tam tworzących. Najważniejsze opracowania naukowe poświęcił barokowemu malarzowi Michaelowi Willmannowi. Zmarł 28 października 1955 r. w Stuttgarcie, pochowany został na cmentarzu swego domu zakonnego w Bad Wimpfen (Niemcy).

Szczegóły wydarzenia:
mnwr.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia