Wystawa: Barbara Kozłowska. Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek

Muzeum Współczesne Wrocław, Fundacja Arton i Sympozjum Wrocław 70/20 zapraszają na wystawę „Barbara Kozłowska. Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek".

Muzeum Współczesne Wrocław, Fundacja Arton i Sympozjum Wrocław 70/20 zapraszają na wystawę "Barbara Kozłowska. Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek".

Barbara Kozłowska była od początku lat 60. aktywną współtwórczynią wrocławskiej sceny awangardowej. Jej multimedialna twórczość, przede wszystkim prekursorskie performance’y, eventy, jak je czasem opisywała, to niezwykle oryginalna propozycja na mapie polskiej sztuki, nie tylko w latach 60. i 70. Pomimo tego Kozłowska pozostawała długo artystką „nieznaną”. Nie powstały poświęcone jej twórczości teksty, brak jest monografii. 

Wobec braku badań o sztuce Kozłowskiej tym bardziej cenne jest jej prywatne archiwum, na którym oparta jest wystawa w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Praca nad archiwum artysty lub artystki zawsze jest ważnym etapem poznawania jej lub jego twórczości, ale w przypadku Barbary Kozłowskiej jest to szczególnie istotne – nie tylko dlatego, że stanowi główne źródło badań, ale także dlatego, że struktura tego zasobu dobrze oddaje specyfikę jej metody pracy i sposób myślenia.

Archiwum tworzą drobne notatki, rękopisy, maszynopisy, stare zaproszenia na wystawy, okraszone ręcznymi, autorskimi komentarzami, korespondencja, listy zakupów, na których odnaleziono też propozycje tytułów prac, zapiski dotyczące własnego stanu zdrowia, projekty wystaw, plany dla Galerii Babel, bardzo liczne autobiogramy w różnych wersjach.

  • Kuratorka: Marika Kuźmicz
  • Współorganizator: Fundacja Arton
  • Wystawa jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.

Wystawa zostanie udostępniona w piątek 17 lipca o godz. 18.00 i tego dnia będzie czynna do godz. 20.00.

O godz. 18.00 przed wejściem do MWW będzie okazja do spotkania z kuratorką Mariką Kuźmicz i prof. Zbigniewem Makarewiczem – mężem Barbary Kozłowskiej.

W dniu otwarcia na wystawie może przebywać jednocześnie 10 osób. Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do muzeum. Więcej informacji o zaleceniach dla zwiedzających na stronie www.muzeumwspolczesne.pl.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia