Zdjęcie wydarzenia Wystawa: Bartosz Hołoszkiewicz. Wyznaczony obszar ewakuacji

Wystawa: Bartosz Hołoszkiewicz. Wyznaczony obszar ewakuacji

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę fotografii Bartosza Hołoszkiewicza pt. „Wyznaczony obszar ewakuacji", która będzie dostępna od 12 marca.

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę fotografii Bartosza Hołoszkiewicza pt. „Wyznaczony obszar ewakuacji", która będzie dostępna dla zwiedzających od 12 marca w nowej przestrzeni na 5. piętrze muzeum.

Nieodłącznym charakterystycznym elementem Japonii, jak i jej piętnem powodowanym przez położenie geograficzne, są katastrofy naturalne. Historia tego kraju to ciąg następujących systematycznie kataklizmów, które można by długo wymieniać. Wszystko to ukształtowało Japonię i jej mieszkańców – „Stulecia klęsk żywiołowych uczyniły z Japończyków to, kim są dzisiaj: naród posłuszny, wytrzymały i zdyscyplinowany, który podporządkowuje się surowej organizacji społecznej, ponieważ uważa ją za niezbędną”, pisał włoski reporter, dziennikarz i wieloletni korespondent „Der Spiegel” w Azji, Tiziano Terzani.

Wyznaczane przez lokalne władze obszary ewakuacji, stają się miejscami poza czasem, a ich funkcja nabiera wartości i znaczenia w momencie zagrożenia. Jest w nich też dualizm – gwarantują fizyczne bezpieczeństwo, powodując jednocześnie psychiczny niepokój, stając się niejednokrotnie początkiem traumy. Dystans wobec zagrożenia łączy się tam z doświadczeniem potężnego strachu przed utratą (bliskich, domu, dotychczasowego życia).

Wyznaczony obszar ewakuacji w obliczu szalejącego żywiołu natury jest minimalnym przyczółkiem ludzkiego porządku. Te dążenie do zachowania ładu staje się również bardzo istotne w przestrzeni zasiedlanej na nowo po przejściu kataklizmu, kiedy chaos zastępowany jest przez organizację nawet najprostszych rzeczy i przedmiotów – Zamknięta i uczłowieczona przestrzeń staje się miejscem. W porównaniu z przestrzenią, miejsce jest spokojnym centrum ustalonych wartości”, wspomina w swojej rozprawie Przestrzeń i miejsce Yi-Fu Tuan, jeden z prekursorów geografii humanistycznej.

Dokładnie dekadę po wydarzeniach w regionie Tōhoku w 2011 roku – trzęsieniu ziemi, niszczącej fali tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie, Bartosz Hołoszkiewicz przywołuje traumę tych dni i zabiera nas w bezpieczne miejsce, w wyznaczony obszar ewakuacji.

Kurator: Paweł Bąkowski

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia