Wystawa: Ja i moja sztuka to sztuka. Alfons Mazurkiewicz

Wystawa twórczości Alfonsa Mazurkiewicza (1922–1975), jednej z najważniejszych postaci powojennego środowiska artystycznego Wrocławia.

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę twórczości Alfonsa Mazurkiewicza (1922–1975), jednej z najważniejszych postaci powojennego środowiska artystycznego Wrocławia. 

  • wernisaż: 4.10.2019 (piątek), godz. 18.00
  • oprowadzanie kuratorskie: 6.10.2019 (niedziela), godz. 15.00

Dualizm człowieka i natury, rzeczywistości i spirytualizmu to problemy wiodące dojrzałej twórczości Mazurkiewicza. Oprócz malarstwa, które było najważniejszą formą wypowiedzi, artysta konstruował obiekty z pogranicza rzeźby, ready made i dokumentował procesy twórcze.

Przekraczając granice tradycyjnego obrazu, tworzył złożone konstrukcje dyptyków lub uniezależniał od płaszczyzny formy odnoszące się do pojęć filozoficznych. Balansowanie na granicy dwóch światów, z jednej strony zachwyt nad sensualnością stricte materialnej rzeczywistości, z drugiej – poszukiwanie przeczuwanych, niemożliwych do zwerbalizowania pierwiastków duchowych skłaniały Mazurkiewicza do niekonwencjonalnych działań. 

Twórczość Mazurkiewicza stanowi ważny punkt odniesienia dla neoawangardowych działań kolejnych pokoleń, fundamentalnych dla oblicza sztuki wrocławskiej, dlatego warto poddać ją strategii rewaloryzacji i zweryfikować jej wartość według nowych kryteriów.

Mazurkiewicz pozostaje bowiem postacią niejednoznaczną i pełną paradoksów. Wspaniały nauczyciel, błyskotliwy intelektualista był jednocześnie artystą, którego działania wymykały się dawniejszej, ale i współczesnej krytyce, bezradnej wobec jednoczesnego anachronizmu i swoistej aktualności jego sztuki.

Kurator: Andrzej Jarosz.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia