Wystawa: Jan Koloczek – malowane marzenia

Magiczne, baśniowe postaci, barwne ptaki, przedstawienia jak z marzeń sennych – tak w skrócie można opisać niezwykłe prace Jana Koloczka.

Magiczne, baśniowe postaci, barwne ptaki, przedstawienia jak z marzeń sennych – tak w skrócie można opisać niezwykłe prace Jana Koloczka, jednego z najciekawszych działających obecnie artystów nieprofesjonalnych.
Na wystawie jego prac, inaugurującej rok 2019 w Muzeum Etnograficznym, pokazanych zostanie ponad 100 rzeźb i kilkanaście obrazów.

Tworzący w Nysie na Opolszczyźnie Jan Koloczek od najmłodszych lat przejawiał zdolności plastyczne. Będąc w szkole średniej, po raz pierwszy spróbował malowania na płótnie, a 26 lat temu zaczął rzeźbić w drewnie, poszukując możliwości przedstawiania sztuki w kilku wymiarach.

W ciągu 26 lat swojej pracy stworzył własny, niepowtarzalny styl – jego znakiem rozpoznawczym są zwłaszcza postacie o bujnych włosach przechodzących w różnorodne, rozbudowane formy przestrzenne (postacie kobiet, aniołów) oraz niepowtarzalne kolory i desenie malatury.

Tematyka prac artysty oscyluje wokół sacrum, sprowadzającego się nie tylko do sfery religijnej, ale wkraczającego w ogólnie pojęty porządek życia i śmierci. Oprócz rzeźb przedstawiających Chrystusa, Matkę Boską, anioły czy świętych tworzy przedstawienia Drzewa Życia, żywiołów, miesięcy, pór roku, znaków zodiaku oraz licznych alegorii.

Prezentowane na wystawie prace Jana Koloczka pochodzą z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach i z prywatnej kolekcji Bogdana Jasińskiego z Opola.

Kuratorka wystawy: Joanna Kurbiel.

Galeria

Powiązane wydarzenia