Zdjęcie wydarzenia Wystawa: Muzeum antropocenu

Wystawa: Muzeum antropocenu

Tytułowe Muzeum antropocenu to „muzeum wyobraźni”. Wyznacza ono przestrzeń, w której natura i kultura, ludzcy i nie-ludzcy aktorzy splatają się ze sobą.

Tytułowe Muzeum antropocenu to „muzeum wyobraźni”. Wyznacza ono przestrzeń, w której natura i kultura, ludzcy i nie-ludzcy aktorzy splatają się ze sobą.

Gromadzi ono narracje i przedmioty świadczące o wpływie, jaki człowiek wywiera na ekosystem. Opowiada historie powiązane z wymieraniem gatunków, zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska. Stawia także pytanie o przyszłość muzeum historii naturalnej i wyznacza przestrzeń do refleksji o zagrożeniach, z jakimi ludzkość będzie mierzyć się w przyszłości. Przestrzeń ta stanowi forum dyskusji o tym, jak uchronić się przed ekologiczną katastrofą.

Muzeum antropocenu to wystawa przygotowana przez studentów i studentki oraz pracowników i pracowniczki Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Przyrodniczym oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Studenci i studentki uczestniczący w konwersatorium specjalizacyjnym mieli za zadanie „interweniować” w ramy wystawy stałej Muzeum Przyrodniczego. Idea „muzeum historii naturalnej” wywodzi się z nowoczesnego podziału świata na „naturę” i „kulturę”, a narracja, jaką opowiada, kończy się zazwyczaj wraz z pojawieniem się człowieka. Prezentowane na wystawie prace stanowią próbę „pokazania antropocenu”, postulowanej nowej epoki w dziejach Ziemi, w której człowiek stał się dominującym czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne i geologiczne.

Muzeum antropocenu to także próba przerzucenia pomostu między nauką a sztuką – muzeum przyrodniczym a muzeum sztuki współczesnej. Dlatego na wystawie pokażemy wideo Joana Bennàssara z kolekcji Muzeum Współczesnego oraz prace Marianny Szczygielskiej (Max Planck Institute for the History of Science w Berlinie) i Alberta Wrotnowskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Studenci i studentki: Michalina Bronowiska, Katarzyna Dostatni, Klaudia Gołębiowska, Daria Janusz, Monika Kaleta, Dominika Kubica, Szymon Lazarowicz, Wiktoria Otachel, Krzysztof Pigdanowicz, Joanna Wąsik, Karolina Wiśniewska, Marcel Wiśniewski, Dominika Wiśniowska, Magdalena Żabska

Zespół:

  • Koncepcja: Jacek Małczyński, współpraca: Renata Tańczuk [Instytut Kulturoznawstwa UWr., Laboratorium Humanistyki Współczesnej]
  • Konsultacje: Jan Kotusz, Jacek Stefaniak, Daniel Kulik [Muzeum Przyrodnicze UWr.]
  • Anna Krukowska, Paweł Bąkowski, Joanna Kobyłt, Magdalena Skrabek [Muzeum Współczesne Wrocław]
  • Projekt graficzny: Martyna Kostrzycka
  • Dokumentacja fotograficzna: Szymon Lazarowicz

Organizatorzy:

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Współczesne Wrocław, Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego: Laboratorium Humanistyki Współczesnej

Otwarcie wystawy: w piątek 22 października o godzinie 16.00 w siedzibie Muzeum Przyrodniczego ul. Sienkiewicza 21. W dniu otwarcia ekspozycja będzie dostępna za darmo do godziny 19.00.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku link.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania, spotkania oraz panele dyskusyjne, podczas których dyskutować będziemy o sztuce antropocenu, przyszłości muzeum historii naturalnej oraz roli, jaką muzea odgrywają w obliczu zmian klimatycznych.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia