Prace Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego w Vivid Gallery

Wystawa prac zmarłego rok temu Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego pn. „Ściana Dobrzanieckiego”.

28 stycznia 2021 r. mija rok od śmierci prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Jako wyraz uhonorowania i przypomnienia tego artysty i pedagoga, w Vivid Gallery powstała „Ściana Dobrzanieckiego” – kompozycja pięknych dzieł jego autorstwa według wyboru właścicielek galerii.

Wystawę można oglądać od 26 stycznia do 28 lutego br. w siedzibie galerii w godzinach jej otwarcia, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

O artyście

Urodzony w Prudniku w 1946 r. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu w latach 1965-1971 w pracowni prof. prof. E. Gepperta, M. Zdanowicza i A. Mazurkiewicza. Od ukończenia studiów pracował na uczelni jako pedagog i wykładowca, a w latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był profesorem tytularnym i prowadził dyplomującą pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W latach 1997-2010 prowadził pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wziął udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. Niemcy, Mołdawia, Austria, Hiszpania, Holandia, Rumunia, Łotwa, Ukraina, Chiny, Turcja, Francja, Grecja). Autor ponad siedemdziesięciu wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych, publicznych i muzealnych w kraju i za granicą. Uprawiał malarstwo i rysunek.

Uzyskał czternaście nagród i wyróżnień za działalność artystyczną i za dydaktykę, wśród najważniejszych były Indywidualna Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1998 i w 1993 r., I Złota Paleta na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes sur Mer we Francji w 1995 r. oraz Złoty Medal Gloria Artis  w 2014 r. 

 

Szczegóły wydarzenia:
vividgallery.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia