Zdjęcie wydarzenia Wystawa: W Patagonii, po obu stronach And

Wystawa: W Patagonii, po obu stronach And

23-24 września we wrocławskiej Concordia Design będzie można oglądać wystawę fotografii wykonanych przez Krzysztofa Kasprzyka.

23-24 września we wrocławskiej Concordia Design będzie można oglądać wystawę fotografii wykonanych przez Krzysztofa Kasprzyka. Są one efektem dwóch wypraw autora do Patagonii. W wernisażu weźmie udział Ambasador Chile, Jego Ekscelencja Julio Bravo Yubini.

Surowe piękno

Położona na południu Ameryki Południowej Patagonia to niezwykle zróżnicowana kraina – zachodnia część pełna jest fiordów, jezior i rwących strumieni, z kolei wschodnia przyciąga stepowo-pustynnym krajobrazem. Z obu stron nad całością górują ośnieżone szczyty Andów. Jest to jeden z najrzadziej zaludnionych obszarów na świecie – na powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych mieszka niecałe dwa miliony ludzi, ledwie 1,9 osoby na km kwadratowy. W prekolumbijskich czasach Patagonia była domem dla Mapuczów i Tehuelczów, współcześnie współdzielą ją między siebie Chile i Argentyna, a jej obecni mieszkańcy pochodzą z wielu zakątków świata.

Monumentalne krajobrazy na fotografiach

Piękno patagońskich przestrzeni oraz trudy życia w tej niegościnnej krainie będzie można podziwiać za sprawą wystawy fotografii wykonanych przez Krzysztofa Kasprzyka. Jest ona pokłosiem dwóch wypraw, w których trakcie autor spędził łącznie jedenaście miesięcy w obu częściach Patagonii.

Tematem przewodnim ekspozycji są dwa patagońskie parki narodowe – chilijski Torres del Paine oraz argentyński Los Glaciares. Torres del Paine znany jest z trzech, mierzących ponad 2000 metrów skalnych wież (im park zawdzięcza swoją nazwę – torres oznacza po hiszpańsku wieże, paine z języka tehuelche tłumaczy się jako niebieski). Park narodowy Los Glaciares znajduje się na północ od Torres del Paine, po argentyńskiej stronie And i został utworzony, by chronić 47 znajdujących się na jego terenie lodowców. W 1981 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krzysztof Kasprzyk jest nauczycielem, poetą, dziennikarzem i podróżnikiem. Ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Gdańskim i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w ruchu studenckim za czasów PRL-u, wspomagał strajk w stoczni gdańskiej, był członkiem „Solidarności”. Od ponad 36 lat mieszka w Toronto. Od wielu lat podróżuje po świecie, a Patagonia jest szczególnie bliska jego sercu – argentyńska wieś El Chalten stała się jego drugim domem i bazą wypadową w trakcie wypraw.

Nowoczesna przestrzeń wystawowa

Ekspozycję będzie można oglądać w dniach 23-24 września w Concordia Design. Znajdujący się na wyspie Słodowej budynek jest głównie przestrzenią biurową, ale odbywają się w nim również prelekcje, koncerty czy pokazy filmów. W wernisażu weźmie udział obecny ambasador Republiki Chile w Polsce, J.E. Julio Bravo Yubini.

23 września wstęp na wystawę będzie możliwy tylko za okazaniem zaproszenia. Kolejnego dnia będzie ona dostępna dla wszystkich chętnych, a oglądać ją będzie można do godziny 19.

Galeria

Powiązane wydarzenia