Wyzwolenie: królowe

Spektakl dla widzów dorosłych „Gdyby Lynch i Bareja mieli dziecko, to byłaby nim Agnieszka Wolny-Hamkało”.

Spektakl dla widzów dorosłych „Gdyby Lynch i Bareja mieli dziecko, to byłaby nim Agnieszka Wolny-Hamkało”, pisała Natasza Goerke o prozatorskim debiucie autorki Wyzwolenia: królowych. Po przeczytaniu scenariusza tej najnowszej produkcji Capitolu można wyobrazić sobie jeszcze rodziców chrzestnych Agnieszki: Almodóvara i Conchitę Wurst. Jesteśmy oto w Teatrze Narodowym im. Leona Schillera. Na casting do roli Muzy w „Wyzwoleniu” przychodzą… drag queens. Koncept z piekła rodem? Tak jest, z naszego ukochanego, umiłowanego piekła. Będzie o sztuce, o religii, o polityce i obyczajach – o Polsce.

Jak u Wyspiańskiego. Sto lat później właściwie o tym samym, tylko zupełnie, zupełnie inaczej. Reżyseruje Martyna Majewska, artystka, która tworzy na pograniczu teatru formy, teatru muzycznego, performance i filmu, a jej ulubionym środkiem wyrazu jest, jak sama przyznaje, „mądry kicz”. Kostiumy i scenografię projektuje, po raz pierwszy dla Capitolu, Anna Haudek, muzykę komponuje Dawid Majewski.

Na scenie zobaczymy Justynę Antoniak, Helenę Sujecką, Emose Uhunmwangho, Klaudię Waszak, Magdę Wojnarowską, Adriana Kącę, Ceziego Studniaka i Łukasza Wójcika, towarzyszyć im będzie muzycznie sam kompozytor (instrumenty elektroniczne) i Daria Wilsz (fortepian). Tekst na podstawie Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego: Agnieszka Wolny-Hamkało.

Szczegóły wydarzenia:
teatr-capitol.pl

  • genre inne
  • director Martyna Majewska
  • design Anna Haudek
  • actors Justyna Antoniak
    Helena Sujecka
    Emose Uhunmwangho
  • costumeDesign Anna Haudek

Galeria

Powiązane wydarzenia