Z dziejów książki w średniowiecznym Wrocławiu

W zbiorach Ossolineum cennym skarbem są inkunabuły – najstarsze książki.

W zbiorach Ossolineum cennym skarbem są inkunabuły – najstarsze książki. Spotkanie będzie okazją do poznania niektórych z nich. Zobaczymy najstarszą Kronikę Świata, i jednocześnie najbardziej ilustrowaną księgę, uznawaną za bestseller swoich czasów.

Uczestnicy dowiedzą się o działalności najstarszej drukarni we Wrocławiu, o książkach, które wyszły spod jej pras. Spotkanie towarzyszy wystawie „Średniowieczne skarby Ossolineum”, która trwa od 4 września do 15 grudnia. Ekspozycja prezentowana jest w Sali pod Kopuła, w siedzibie Ossolineum, przy ul. Szewskiej 37.

Czynna jedynie w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 18.00. Wstęp bezpłatny. Wystawa, prezentująca najcenniejsze ossolińskie kolekcje z epoki średniowiecza, składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia dzieje Śląska w wiekach średnich. Na ekspozycji znajdą się numizmaty (m.in. wrocławskie monety i złote floreny), najstarsza mapa Śląska oraz pierwszy widok Wrocławia.

Na szczególną uwagę zasługują zbiory archeologiczne. Część druga, to opowieść o kulturze i sztuce epoki, ze wskazaniem na średniowieczne wyobrażenie świata (Imago mundi). Prezentowane będą m.in. mapa, ukazująca Ziemię w kształcie tarczy, w której centrum jest Jerozolima, a peryferie ozdabiają monstra ludzkie, a także brewiarze – modlitewniki, zdobione smokami i centaurami, ręcznie przepisywane w średniowiecznych skryptoriach.

Szczegóły wydarzenia:
ossolineum.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia