Zdjęcie wydarzenia Złote miasto/Szare Miasto – wykład

Złote miasto/Szare Miasto – wykład

Jerozolima – miasto trzech religii, wielu kultur, uchodźców, pielgrzymów, turystów i osadników.

Jerozolima – miasto trzech religii, wielu kultur, uchodźców, pielgrzymów, turystów i osadników. W tradycji biblijnej jawi się jako spełnienie obietnicy danej Izraelitom przez Boga, bezpieczna ostoja, miasto pokoju z górującą Świątynią Salomona. Ta legendarna budowla wraz z przyległą do niej zabudową, zniszczona jeszcze w czasach starożytnych, stała się architektoniczną ikoną, wzorcem, który echem pobrzmiewa we współczesnej tkance miasta.

Złoty kamień - typowy dla architektury jerozolimskiej, promowany w XX wieku najpierw przez administrację brytyjską Mandatu Palestyny, potem przez władze państwa Izrael – dziś konkuruje z szarym betonem, z którego wyrasta nowoczesna i majestatyczna zabudowa żydowskich osiedli oraz mur bezpieczeństwa na granicy z Zachodnim Brzegiem.

To przenikanie się historycznych, często unikatowych struktur architektonicznych z najnowszymi projektami realizowanymi w Jerozolimie, najlepiej oddaje burzliwą historię miasta, które było wielokrotnie podbijane, niszczone, przebudowywane, dzielone i okupowane. By przybliżyć charakter zabudowy Jerozolimy na wykładzie zostaną omówione m.in. rezydencje herodiańskie z czasów rzymskich, inwestycje z okresu administracji osmańskiej i brytyjskie, a także kluczowe dla powojennej historii miasta budowle, m.in. Knesset, Instytut Yad Vashem czy nowa Biblioteka Narodowa Izraela.

Pojawi się także polski epizod, czyli sylwetki architektów Zvi Heckera i Lva Sterna, których oryginalne projekty zostały zrealizowane m.in. w Jerozolimie. Wykład towarzyszy wystawie „Lev Stern. Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima" prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 26 lutego 2023 roku.

Szczegóły wydarzenia:
ma.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia