Zabytki Wrocławia

Data aktualizacji: 2022-11-14

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, czwarte co do wielkości miasto w Polsce jest nie tylko prężnym ośrodkiem gospodarczym, ale także jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, którego oferta kulturalna może konkurować z innymi metropoliami Europy.

Rynek oraz ciągnące się wzdłuż Odry bulwary zachęcają do spacerów zarówno za dnia, jak i w nocy – gdy dech zapiera wspaniała iluminacja mostów i licznych nadodrzańskich zabytków. O otwartości i gościnności wrocławian najlepiej świadczą rzesze turystów, coraz liczniej i chętniej odwiedzających nasze miasto.

Usytuowany na skrzyżowaniu dróg łączących wschód z zachodem i północ z południem Europy Wrocław w swojej 1000-letniej historii kilkakrotnie zmieniał przynależność państwową, z rąk królów czeskich przechodząc pod berło austriackie, a następnie pruskie, by po II wojnie światowej znaleźć się w granicach państwa polskiego. Fenomen Wrocławia polega jednak na tym, że – mimo całkowitej wymiany ludności w 1945 r. – jego obecne oblicze wciąż odzwierciedla dorobek i tradycje wielu narodów, których przedstawiciele znaleźli tu swój dom.

Położenie na 12 wyspach nad drugą co do wielkości rzeką w Polsce i jej dopływami sprawia, że Wrocław często nazywany jest Wenecją Północy. Z ponad 120 mostów łączących wyspy najbardziej znany jest wiszący most Grunwaldzki o niepowtarzalnej konstrukcji, dzięki której na zawsze zapisał się na kartach historii techniki. Mosty stały się też swoistymi symbolami mentalności wrocławian – łączenia tradycji z nowoczesnością metropolii XXI wieku.

Podobnie jak w innych europejskich metropoliach, których chrześcijańskie korzenie sięgają X wieku, miłośnicy architektury i sztuki sakralnej znajdą tu wiele ciekawych obiektów i dzieł, zwłaszcza w sercu stolicy arcybiskupstwa, na Ostrowie Tumskim. Jednak tym, co wyróżnia Wrocław na tle innych miast, jest położona w centrum miasta Dzielnica Wzajemnego Szacunku, gdzie świątynie chrześcijańskie wznoszą się tuż obok synagogi. To magiczne miejsce, tętniące życiem duchowym i kulturalnym. Do miejsc, których nie można pominąć, odwiedzając Wrocław, należą: Hala Stulecia, a przy niej słynne ogrody Japoński i Zoologiczny, oraz pomniki najmniejszych mieszkańców miasta – wrocławskich krasnali, dumy wrocławian, którzy postawili im kilkaset statuetek.

Zestawienia i rejestry przygotowane przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczące zabytków i pomników Wrocławia:

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl