Zdrowie
Data aktualizacji:
2019-02-18
W nagłych wypadkach osobom poszkodowanym pomocy udziela pogotowie ratunkowe oraz specjaliści na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR).
Jeśli w nocy czujesz się źle i potrzebujesz pomocy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i nie jest to stan nagły zagrażający zdrowiu lub życiu, to zgłoś się do ambulatorium.
W ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta nie ma rejonizacji. Pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej w dowolnym miejscu.
Zasady korzystania z opieki medycznej przez obcokrajowców
- Osoby ubezpieczone w państwach członkowskich UE/EFTA powinny okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego/EKUZ (ang. EHIC). W przypadku braku EKUZ lub certyfikatu szpital może obciążyć pacjenta kosztami leczenia, wystawiając rachunek.
- Obywatele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Federacji Rosyjskiej oraz Serbii, którzy przebywają w Polsce na podstawie ważnych wiz, mogą korzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku. Koszty takich świadczeń pokrywane są przez Ministerstwo Zdrowia.
- Osoby nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce ani w innym państwie członkowskim UE/ EFTA mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych odpłatnie.
W większości szpitali wśród kadry są osoby znające język angielski.