Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W budynku głównym przy pl. Powstańców Warszawy prezentowanych jest kilka wystaw stałych, lecz zabytki ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego można podziwiać także poza jego siedzibą.

Dwie z nich poświęcone są sztuce średniowiecznej – „Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w.” (obecnie w przebudowie) i „Sztuka śląska XIV-XVI w.” (1. piętro).  Ekspozycje „Sztuki polskiej XVII-XIX w.” i „Sztuki europejskiej XV-XX w.” można oglądać na 2. piętrze.

Do najcenniejszych dzieł Muzeum można zaliczyć obrazy: „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina.

Niektóre eksponaty znajdują się w dawnej rezydencji książęcej, dzisiejszym Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie prezentowana jest stała wystawa – „Sztuka śląska XV-XVIII wieku”. Istotna część kolekcji Muzeum Narodowego (w tym meble i portrety rajców miejskich) składa się na wyposażenie starego ratusza, gdzie mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

na podst. mat. ze strony Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc