Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest drugą (po krakowskiej) najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Powstał równocześnie z Uniwersytetem Wrocławskim w 1811 roku, dzisiaj jest odrębnym instytutem uczelni.

Pierwotny ogród zajmował ok. 5 hektarów działek po rozebranych umocnieniach wokół miasta. Jego pierwszy dyrektor zamówił nasiona i sadzonki 427 roślin.

Uniwersytecki Ogród dynamicznie się rozwijał. W 1816 r. uprawiano w nim już dwa tysiące roślin, jego powierzchnia także się rozrastała. Dzisiaj na prawie 7,5 hektarach jest ok. 11,5 tys. roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne.

Placówka ma rangę odrębnego instytutu Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, działa przy nim Muzeum Przyrodnicze, a sam Ogród Botaniczny został zarejestrowany jako pomnik historii.

Położony tuż przy Ostrowie Tumskim jest lubianym miejscem spacerów i odpoczynku w plenerze.

W ciągu roku organizuje się w Ogrodzie Botanicznym wiele imprez, m.in. Majówki Tumskie, finały Magnolii Wrocławskiej, Festiwal Dyni, odbywają się tu także koncerty i wydarzenia plenerowe dla najmłodszych oraz spotkania dla miłośników ogrodnictwa. Rajskie plenery ogrodu często wybierają nowożeńcy jako miejsce poweselnej sesji zdjęciowej.

Do Ogrodu Botanicznego można wejść od ul. Sienkiewicza oraz od strony Ostrowa Tumskiego, od ul. Kanonii.

Galeria

Więcej miejsc