Andrzejki
Andrzejki - rzeźba powstała na cześć Profesora Andrzeja Miniewicza. Z postacią związana jest legenda o egzaminach - Politechnika Wroc. Bud. A3
Nazwa Andrzejki pochodzi od zaginionej tablicy pamiątkowej z okolic pomnika, na której było napisane: „Andrzejki, czyli wszyscy uczniowie Andrzeja, z podziękowaniami swojemu mistrzowi – Andrzejowi”. Po pewnym czasie z tablicy pozostały tylko pierwsze słowa i tak nazywano Krasnala.
Historia:
Krasnal Andrzejki pojawił się we Wrocławiu 21 września 2023 roku na kampusie glównym Politechniki Wrocławskiej, przed wejściem do budynku A3. Rzeźba powstała na cześć Profesora Andrzeja Miniewicza, który spędził na Politechnice Wrocławskiej ponad 50 lat. Jego wychowankowie z Wydziału Chemicznego chcieli mu podziękować. Z tej okazji, emerytowany już Profesor, otrzymał…swojego krasnala!
Andrzej Miniewicz to wieloletni ceniony nauczyciel akademicki. Jego specjalnością były między innymi optyczne właściwości kryształów, ciekłych kryształów i polimerów.
Rzeźbę wykonał artysta Ryszard Lech, który wizerunek profesora Miniewicza stworzył na podstawie 178 zdjęć. Podobizna Profesora trzyma w prawej dłoni wskaźnik laserowy a w lewej kryształ, które symbolizują wiedzę z dyscypliny Inżynieria Materiałowa.
Lokalizacja:
Krasnal stanął z prawej strony wejścia do budynku A-3 Politechniki Wrocławskiej przy ulicy Smoluchowskiego 23 we Wrocławiu.
Legenda:
Wrocławska legenda głosi, że Krasnal Andrzejki ma magiczną moc i pomaga w zdawaniu wszelakich egzaminów. By zaskarbić przychylność Krasnala wystarczy przed egzaminem stanąć przed rzeźbą i trzema palcami lewej dłoni jednocześnie dotknąć czapeczki, kryształu i buta Krasnala, wypowiadając trzykrotnie imię „Andrzejki”. Według legendy – szanse na zdanie egzaminu wzrastają wtedy o 178 procent.