Bulwar Piotra Włostowica

Data utworzenia: 2021-09-14

Popularne miejsce spacerowe z panoramą na Ostrów Tumski i bulwar Dunikowskiego. Przy bulwarze cumują statki wrocławskiej "białej floty"

Bulwar Włostowica prowadzi nabrzeżem Wyspy Piaskowej, od mostu Piaskowego do mostu Tumskiego. To jedno z najładniejszych miejsc w okolicy Ostrowa Tumskiego. Rozpościera się z niego widok na katedrę z jednej strony oraz bulwar Dunikowskiego z drugiej strony.

Patron bulwaru - Piotr Włostowic, był średniowiecznym możnowładcą, palatynem (wojewodą) Bolesława Krzywoustego, do niego należała Wyspa Piasek.

Przy bulwarze stoją ciekawe obiekty: dawny klasztor augustianów z nastrojowym wirydarzem oraz gotycki kościół Najświętszej Marii Panny. Warto przyjrzeć się pomnikowi Odry, makiecie prezentującej wrocławski węzeł wodny. Makieta pozwala poznać bieg rzeki osobom niewidomym i niedowidzącym.

Podczas powodzi tysiąclecia setki wrocławian pracowało przy usypywaniu umocnień na bulwarze, aby ocalić przez zalaniem najcenniejsze zbiory Biblioteki Uniwersytecką, której oddział specjalny znajdował się do niedawna w budynku dawnego klasztoru.

Przy bulwarze działa kilka przystani, z których wypływają statki odrzańskiej floty.

 

Więcej miejsc