Drewniany kościół w parku Szczytnickim

Data utworzenia: 2022-07-04

Drewniany kościół pw. św. Jana Nepomucena jest jedną z wizytówek zabytkowego Parku Szczytnickiego.

Kościół, który dzisiaj stoi w południowej części Parku Szczytnickiego, w pobliżu ul. Kopernika, został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku w Starym Koźlu. Potem przeniesiony został do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia.

Był elementem wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) w części poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej.

Teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. Ustawiono przy nim średniowieczny krzyż pokutny (jest tam do dziś), który wcześniej znajdował się na skraju dawnej wsi Muchobór Wielki. Rekonstrukcję kościoła nadzorował wrocławski architekt Theo Effenberger, m.in. współautor wystawy WUWA.
W latach 1957-1966 świątynia przynależała do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte. Dzisiaj nie jest to już miejsce nabożeństw.
O kameralnym budynku głośno było pod koniec lat 50. ub. wieku. Okazało się, że przez dwa lata był złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego.
Kościółek wpisany jest do rejestru zabytków.

Galeria

Więcej miejsc