Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-07-19

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań symbolizuje harmonijne współistnienie różnych kultur, ale jest też miejscem spotkań, imprez i koncertów.

Ideą Dzielnicy Czterech Wyznań (lub też Dzielnicy Czterech Świątyń) we Wrocławiu jest promocja tolerancji między wyznawcami różnych religii. To zarazem nawiązanie do tysiącletniej historii Wrocławia, na którego rozwój wpływ mieli Piastowie, Czesi, Habsburgowie, Niemcy, wyznawcy judaizmu, a po wojnie przybysze z Kresów i innych rejonów Polski.

Przedstawiciele społeczności religijnych oraz mieszkańcy Wrocławia powołali Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, która koordynuje wiele działań, warsztatów, spotkań, spacerów. Symbolem dzielnicy jest rzeźba wrocławianki Ewy Rossano – Kryształowa Planeta.

Gdzie znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu? Dojazd, parking

Dzielnicę Czterech Wyznań wyznaczają świątynie stojące w odległości kilkuset metrów przy ulicach:

  • Kazimierza Wielkiego (ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej), 
  • Włodkowica (synagoga Pod Białym Bocianem),
  • św. Antoniego (rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy),
  • św. Mikołaja (prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy). 

To rejon ścisłego centrum Wrocławia. Z Rynku można tu dojść w kilka minut. 

Parkingi w okolicy Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu

W centrum Wrocławia parkingi i miejsca postojowe są płatne (także w weekendy). Samochód można zaparkować m.in. na:

  • parkingu podziemnym na pl. Nowy Targ (wjazd od ul. Zamkowej i od ul. Świdnickiej),
  • miejscach postojowych wzdłuż Podwala,
  • parkingu na pl. Solidarności,
  • parkingu podziemnym przy ul. św. Antoniego 11.

Do Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 3, 4, 10, 23, 33 (przystanek ul. Zamkowa), linii 6, 7, 15 (przystanek Narodowe Forum Muzyki),
  • autobusami linii: 102, 103, 104, 127, 148 (przystanek plac Jana Pawła II).

Bilet MPK najłatwiej kupić w automacie w tramwaju lub autobusie. Bilet zapisuje się na karcie – automat nie wydaje papierowej wersji. Bilety komunikacji miejskiej są do kupienia także w kioskach i automatach przy przystankach (płatność kartą lub gotówką).

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu – co można zwiedzić?

W Dzielnicy Czterech Wyznań główną atrakcją są zabytki sakralne. Na co dzień turystom udostępniana jest odnowiona synagoga Pod Białym Bocianem. Świątynia to miejsce wielu wydarzeń społecznych i artystycznych.

Kościół Opatrzności Bożej powstał w połowie XVIII wieku na rzecz wspólnoty wrocławskich kalwinów. Świątynię można zwiedzać codziennie (oprócz świąt, czyli Wielkanocy, Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości).

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i należał do kompleksu klasztornego zarządzanego przez franciszkanów. Po nich obiekt przejęły elżbietanki (działał tam szpital), a następnie salezjanie. Paulini są jego gospodarzami od lat 90. XX wieku.

Prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – dzisiaj w randze katedry diecezji wrocławsko-szczecińskiej kościoła prawosławnego. Powstał on jako katolicka świątynia św. Barbary w XV wieku. Bryła budynku zachowała gotycki charakter, lecz wnętrze odpowiada zasadom obowiązującym w kościele prawosławnym.

W Dzielnicy Czterech Wyznań warto zajrzeć na podwórka i do pasażów. Zjawiskowo jest kolorowe podwórko przy ul. Ruskiej 46a z Galerią Neonów. Przyjazny klimat ma również dziedziniec przy synagodze Pod Białym Bocianem. Ciekawe knajpki można znaleźć w pasażu Pokoyhof.

Restauracje w Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu

W Dzielnicy Czterech Wyznań działa wiele kawiarni, knajpek, pubów i restauracji. Wrocławian i turystów przyciąga tutaj nadzwyczajna aura tego miejsca.

Jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań jest klubokawiarnia Mleczarnia. To lokal, w którym nie tylko można wypić dobrą kawę i posmakować świetnych ciast, ale także posłuchać koncertów i po prostu dobrze się zabawić.

Przy Włodkowica działa też sporo innych przyjaznych lokali, np. Bułka z masłem, która kusi gości klimatycznym ogrodem i niecodziennym menu.

Przysmaków kuchni żydowskiej spróbujemy w restauracji Sarah. Natomiast Cocofli zaprasza na kawy, herbaty, wina, ale też spotkania z pisarzami (częstym gościem jest tu noblistka Olga Tokarczuk). Swoich miłośników ma Woosabi z azjatycką kuchnią fusion w menu i VaffaNapoli – rodzinna knajpka z włoską kuchnią.

Dzielnica Czterech Świątyń – wydarzenia

Centrum wydarzeń w Dzielnicy Czterech Świątyń jest dziedziniec synagogi Pod Białym Bocianem. Kilka razy w roku organizowane są tu jarmarki – najczęściej związane z żydowskimi świętami, takimi jak:

  • Purim (luty/marzec),
  • Rosz Haszana (wrzesień),
  • Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha (czerwiec/lipiec).

Koncerty, pokazy i spotkania organizowane są tu przez cały rok. Wiele dzieje się także w samej synagodze, która pełni również funkcję sali koncertowej i teatralnej. Koncerty organizowane są też w kościele Opatrzności Bożej oraz w kościele paulinów przy ul. Antoniego.

Galeria

Więcej miejsc