Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań symbolizuje harmonijne współistnienie różnych kultur, ale też jest miejscem spotkań, imprez i koncertów.

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań (znana także jako Dzielnica Czterech Świątyń) to wyjątkowe miejsce na planie miasta. Symbolizuje harmonijne współistnienie różnych kultur, ale też jest miejscem spotkań, imprez i koncertów.

Ideą dzielnicy jest promocja tolerancji między wyznawcami różnych religii i wyznań. To zarazem nawiązanie do tysiącletniej historii Wrocławia, na którego rozwój wpływ mieli Piastowie, Czesi, Habsburgowie, Niemcy, wyznawcy judaizmu, a po wojnie przybysze z Kresów.

Przedstawiciele społeczności religijnych oraz miasta powołali Fundację “Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, które koordynuje wiele działań, warsztatów, spotkań, spacerów. 

Symbolem dzielnicy jest rzeźba wrocławianki Ewy Rossano - Kryształowa Planeta.

Gdzie jest Dzielnica Czterech Wyznań? Dojazd, parking

Dzielnicę Czterech Wyznań symbolicznie wyznaczają świątynie stojące w odległości kilkuset metrów przy ulicach:

  • Kazimierza Wielkiego (ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej), 

  • Włodkowica (synagoga pod Białym Bocianem),

  •  Św. Antoniego (rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy) 

  • Św. Mikołaja (prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy). 

To rejon ścisłego centrum Wrocławia. Z Rynku można tu dojść w kilka minut. 

Parkingi w okolicy Dzielnicy Czterech Wyznań

W centrum Wrocławia parkingi i miejsca postojowe są płatne (także w weekendy). Samochód można zaparkować m.in. na:

  • parking podziemny na pl. Nowy Targ (wjazd od ul. Zamkowej i od ul. Świdnickiej)

  • miejsca postojowe wzdłuż Podwala

  • parking na pl. Solidarności

  • parking podziemny przy ul. Św. Antoniego 11

Do Dzielnicy Czterech Wyznań można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii 3, 4, 10, 23, 33 (przystanek ul. Zamkowa), linii 6, 7, 15 (przystanek Narodowe Forum Muzyki)

  • autobusami linii 102, 103, 104, 127, 148 (przystanek plac Jana Pawła II).

Bilet MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu biletowym należy wybrać rodzaj biletu, a następnie zbliżyć kartę płatniczą. Bilet zapisuje się na karcie, automat nie wydaje papierowej wersji biletu.

Bilety komunikacji miejskiej są do kupienia także w kioskach i automatach przy przystankach (płatność kartą lub gotówką).

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu - co można zwiedzić?

W Dzielnicy Czterech Wyznań główną atrakcją są zabytki sakralne. Na co dzień turystom udostępniona jest odnowiona synagoga pod Białym Bocianem. Świątynia jest miejscem wielu wydarzeń społecznych i artystycznych.

Kościół Opatrzności Bożej powstał w połowie XVIII wieku na rzecz wspólnoty wrocławskich kalwinów. Świątynię można zwiedzać codziennie (oprócz świąt Wielkiej Nocy, Bożego Narodzenia, w Nowy Rok, we Wszystkich Świętych oraz w Święto Niepodległości 11 listopada).

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i należał do kompleksu klasztornego zarządzanego przez franciszkanów. Po nich obiekt przejęły elżbietanki (działał tam szpital), a następnie salezjanie. Paulini są jego gospodarzami od lat 90 XX wieku.

Prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy - dzisiaj w randze katedry diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła prawosławnego, powstał jako katolicka świątynia św. Barbary w XV wieku. Bryła budynku zachowała gotycki charakter, lecz wnętrze odpowiada zasadom obowiązującym w Kościele prawosławnym.

W Dzielnicy Czterech Wyznań warto zajrzeć na podwórka i do pasaży. Zjawiskowo kolorowe jest podwórko przy ul. Ruskiej 46a z Galerią Neonów. Przyjazny klimat ma również dziedziniec przy synagodze Pod Białym Bocianem, a klimatyczne knajpki działają w pasażu Pokoyhof.

Restauracje w Dzielnicy Czterech Wyznań

W Dzielnicy Czterech Wyznań działa wiele kawiarni, knajpek, pubów i restauracji. Wrocławian i turystów przyciąga tutaj nadzwyczajna aura tego miejsca.

Jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań jest klubokawiarnia Mleczarnia. To lokal, w którym nie tylko można wypić dobrą kawę i posmakować świetnych ciast, ale także jest to miejsce koncertów, spotkań, zabaw tematycznych, wieczorów kabaretowych.

Przy Włodkowica działa też sporo innych przyjaznych lokali, np. Bułka z masłem kusi klimatycznym ogrodem. 

Przysmaków kuchni żydowskiej spróbujemy w restauracji Sarah. Natomiast Cocofli zaprasza na kawy, herbaty, wina, ale też spotkania z pisarzami (częstym gościem jest noblistka Olga Tokarczuk). Swoich miłośników ma Woosabi z azjatycką kuchnią fusion w menu, jest VaffaNapoli - rodzinna knajpka z pizzą i włoską kuchnią, oraz Krvn - doskonały na towarzyskie spotkanie we dwoje lub w większym gronie.

Dzielnica Czterech Świątyń - wydarzenia

Centrum wydarzeń w Dzielnicy Czterech Świątyń jest dziedziniec synagogi pod Białym Bocianem. Kilka razy w roku organizowane są tu jarmarki - najczęściej związane z żydowskimi świętami: Purim (luty/marzec) lub wrześniowym Rosz Haszana albo Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha (czerwiec/lipiec). Koncerty, pokazy, spotkania organizowane są tu przez cały rok.

Wiele dzieje się także w samej synagodze, która pełni także funkcję sali koncertowej i teatralnej. 

Koncerty organizowane są także w kościele Opatrzności Bożej oraz w kościele paulinów przy ul. Antoniego.


 
 

Galeria

Więcej miejsc