Galeria M Odwach

Galeria M Odwach - w neorenesansowym obiekcie przy ulicy Świdnickiej, pozostałości po dawnych umocnieniach miejskich, działa galeria polskiej sztuki współczesnej

Pozostały po zespole fortyfikacji miejskich odwach, zbudowany w połowie XVIII wieku, to jeden z niewielu zachowanych fragmentów umocnień Wrocławia z okresu przednapoleońskiego, pozostałość po Bramie Świdnickiej.

Większość fortyfikacji miejskich została zburzona na rozkaz Napoleona po 1807 r. Gdy jednak na początku XIX wieku rozebrano mury miejskie wraz z Bramą Świdnicką, zachowany odwach dalej pełnił swoją militarną funkcję. W 1844 r. został przebudowany w stylu neorenesansowym, prawdopodobnie według projektu Carla Ferdinanda Langhansa, który wzorował się na renesansie francuskim i architekturze florenckiej. Nieopodal odwachu (kordegardy) znajduje się zbudowana w XIX wieku wieżyczka, w której zainstalowano barometr oraz zegar (pogodynka). Obecnie, oprócz galerii sztuki, w budynku mieści się też kawiarnia.

Galeria M Odwach reprezentuje artystów, organizuje wystawy, bierze udział w targach sztuki w Polsce i za granicą, prowadzi działalność wydawniczą. Promuje twórczość polskich artystów z wielu dziedzin: malarstwa, grafiki warsztatowej, rysunku, rzeźby, szkła i ceramiki artystycznej.

Galeria

Więcej miejsc