Galeria Miejska

Data utworzenia: 2015-03-31

Powołana przez miasto Wrocław w 1991 r. do prezentownia polskiej i międzynarodowej sztuki. Promuje za granicą polskich, z naciskiem na wrocławskich, artystów.

Najpierw planowano funkcjonowanie galerii sztuki jako wspólnego przedsięwzięcie wrocławskiej PWSSP (teraz ASP) i miasta Wrocławia, ale taka formuła organizacyjno-finansowa z wielu względów była trudna do zrealizowania. Dlatego miejskie władze powołały tę placówkę jako własną instytucję kultury. W roku 1991 jej dyrektorem została Teresa Kukuła.

Działalność Galerii Miejskiej zainaugurowała wystawa wrocławskiej grupy artystycznej LUXUS – instalację złożoną z wielu obiektów przygotowało sześcioro artystów. Było to dużej rangi wydarzenie artystyczne, grupa LUXUS w pierwszej połowie lat 90. prowadziła bardzo intensywną działalność (także wystawienniczą) i jej wystawa w utworzonej właśnie we Wrocławiu Galerii Miejskiej była równocześnie wyraźnym sygnałem dotyczącym profilu programowego galerii.

Profil działalności

W galerii odbywają się rozmaite przedsięwzięcia artystyczne – wystawy, festiwale, akcje artystyczne, obrony dyplomów, wykłady, odczyty.

Placówka służy prezentacji sztuki polskiej i międzynarodowej, a jej działania nie ograniczają się do Wrocławia, promuje bowiem sztukę polską za granicą – kładąc nacisk na upowszechnianie prac wrocławskich artystów.

Poza organizacją wystaw galeria zajmuje się również działalnością wydawniczą. W roku 2013 rozpoczęła edycję Biblioteki Galerii Miejskiej, w ramach której publikowane są dzieła z dziedziny teorii sztuki, kultury, krytyki artystycznej i estetyki. W ofercie znajdują są książki z teorii sztuki oraz katalogi wystaw.

W sklepiku można również nabyć galeryjne gadżety oraz pocztówki

Wstęp do galerii jest bezpłatny.

Siedziba galerii

Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 28, w której mieści się Galeria Miejska, powstała w II połowie XVI wieku. Przebudowywana była w XVIII oraz w 1889 r.  Projekt architektoniczno-konstrukcyjny z 1968 r. podaje, że w obiekcie znajdował się wówczas na parterze sklep kapeluszniczy oraz sklep galanteryjny z zapleczami, zaś na kondygnacjach i poddaszu – mieszkania lokatorskie. 

W 1977 r. powstał projekt techniczny na remont kapitalny z modernizacją kamienicy. Zmianie uległ portal w sieni wejściowej z bogato zdobioną sztukaterią gipsową, a także inne elementy dekoracyjne. Kolejne zmiany pochodzą z roku 1979, gdy to na parterze zaprojektowano Salon Sztuki Dziecięcej, połączony schodami z pomieszczeniami piwnicznymi. Wyzej mieściły się pokoje biurowe.

Kolejne prace prowadzono w latach 1980-1981 (wnetrza Salonu Sztuki Dziecięcej i sklepu kapeluszniczego, remont elewacji). Do 1990 r. oku na parterze kamienicy mieściły się pomieszczenia usługowe, pracownia krawiecka i połączona schodami z pomieszczeniami piwnicznymi autorska galeria „Rox”. Wyżej – pomieszczenia biurowe. 

Od roku 1991 parter budynku zajęła Galeria Miejska, obejmując dwie sale wystawiennicze na parterze i trzy w podziemiu. W 2013 r. wykonano przebudowę i remont. Zaprojektowano nowe wejście – w miejscu wejścia historycznego i schody zewnętrzne. Wszystkie elementy dekoracyjne, obramienia okienne pozostały niezmienione. Elementem zmiennym były otwory okienne oraz drzwiowe.

Galeria

Galeria Miejska w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc