Galeria Neonów Wrocław – Galeria Neon Side

Data utworzenia: 2022-07-29

Galeria neonów w podwórku przy ulicy Ruskiej 46 to zjawiskowe miejsce na mapie Wrocławia. O zmroku rozjaśnia je ponad 30 świecących szyldów.

Galeria Neonów Wrocław – jak dojechać?

Galeria Neonów Wrocław Neon Side znajduje się na Starym Mieście, niedaleko Rynku. Aby dostać się do galerii neonów, trzeba przejść przez podwórko pod filarami przy ul. Ruskiej 46C. Można także podjechać komunikacją miejską na przystanek Rynek i stamtąd pieszo podejść do miejsca docelowego. Dostępne połączenia:

  • Autobusy: 106, 127, 132, 144, 148, 149, D, K,
  • Tramwaje: 14, 3, 33, 5, 6.

Ulica neonów Neon Side Wrocław – atrakcje

Galeria Neonów Wrocław skupia rzemieślników i artystów z całego Wrocławia. To tu odbywają się liczne kulturalne spotkania, a także działania twórcze. Na 7000 mkw. funkcjonuje 40 różnych organizacji i pracowni artystycznych. Znajduje się tu też Klubokawiarnia Recepcja i Klub Surowiec, gdzie często odbywają się różne koncerty i imprezy. Same neony można spotkać zarówno w wewnętrznej części klubogalerii, jak i na zewnątrz. Sprawdź, jakie wrocławskie neony możesz zobaczyć na Ruskiej 46.

Wrocław Główny

Wielki, czerwony neon znad wejścia na dworzec główny PKP od strony ulicy Piłsudskiego, który po remoncie został zastąpiony nowym szyldem. Jego wersja z lat 60./70. zawisła w galerii neonów przy ul. Ruskiej. Zaprojektował go zespół Tadeusza Ciałowicza.

Niegdyś jarzące się napisy „Wrocław Główny” można było zobaczyć we wszystkich ważnych punktach dworca: przy wjeździe na hale peronowe po wschodniej i zachodniej stronie budynku, na peronach i oczywiście nad wejściem – głównym przy ul. Piłsudskiego (dawniej Świerczewskiego) oraz prowadzącym przez tunel od strony ul. Suchej.

Kino Warszawa Galeria Neonów Wrocław

Neon dawnego wrocławskiego kina, które zostało otwarte jako pierwsze w powojennym Wrocławiu w 1945 r. Kino mieściło się przy ul. Piłsudskiego. W jego miejscu powstało Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Kwiaty, Modny strój i Kino w Galerii Neonów Wrocław

Neony ze zbiorów Fundacji Neon Side Wrocław błysnęły w Oscarowej „Idzie”. Dziś można je oglądać w galerii neonów przy Ruskiej 46c. Napis „Kwiaty” dawniej ozdabiał kwiaciarnię przy ul. Wróblewskiego na Biskupinie. „Kino” jest fragmentem napisu „Zapraszamy do Kina” z dawnej Warszawy przy ul. Piłsudskiego. Oba zawisnęły w Galerii Neonów Wrocław w niezmienionej formie. W filmie Pawła Pawlikowskiego wykorzystano także napis „Modny strój” z dawnego sklepu odzieżowego przy ul. Wita Stwosza. Z jego liter powstał filmowy neon „Odys”.

Akademia Sztuk Pięknych, Galeria Neon i ul. Traugutta

Napisy zaprojektowane przez prof. Wiesława Gołucha to ujęte w formie neonu eleganckie, odręczne pismo wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych. Neon jest schowany wewnątrz budynku, i mimo że nie widnieje na fasadzie, to doskonale widać go z zewnątrz przez półprzezroczyste ściany.

Oprócz wyżej wymienionych wrocławskich neonów można spotkać także świetliste szyldy dawnego sklepu obuwniczego „Obuwie”, sklep „Spożywczy” z Biskupina, Cuprum z wyburzonego biurowca przy pl. Jana Pawła II czy logo Europejskiej Stolicy Kultury powstałe w 2015 r. w ramach nadania miastu właśnie tego tytułu. Na szczycie budynku znajduje się natomiast świetlisty napis „Galeria Neon Side”. 

Galeria Neonów Wrocław – historia

Galeria Neonów Wrocław to efekt ciężkiej pracy Tomasza Kosmalskiego. Pierwszy neon – przeznaczony na złom szyld sklepu cukierniczego przy ulicy Nowowiejskiej – kupił w 2005 roku. Właśnie w taki sposób powstała fundacja Neon Side Wrocław, której misją stało się ratowanie przed zniszczeniem i zapomnieniem historycznych reklam świetlnych. Do dziś uratowano już blisko 100 neonów z różnych rejonów Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego.

Wybór lokalizacji centrum wrocławskich neonów nie jest przypadkowy. Galeria Neon Side działa w miejscu, gdzie w latach 60. XX w. funkcjonowało przedsiębiorstwo Reklama produkujące świetlne szyldy. Można więc śmiało powiedzieć, że historia wrocławskich neonów zatoczyła koło.

Galeria

Galeria Neonów Wrocław – Galeria Neon Side w social mediach

Więcej miejsc