Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX w. Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Monumentalna Hala Stulecia została otwarta w 1913 r., w setną rocznicę zwycięstwa wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego pod Lipskiem.

We Wrocławiu z tej okazji zorganizowano Wystawę Stulecia. Max Berg, ówczesny architekt miejski, zaproponował budowę olbrzymiej hali wystawowej w nieużywanej do tej pory na taka skalę technologii żelbetonowej. 

Tereny wystawowe zaplanowano w miejscu nieczynnego toru wyścigowego, na skraju Parku Szczytnickiego.  Projekt nie spodobał się radnym miejskim, którzy bryłę Hali porównywali do pudła na kapelusze albo gazomierza.

Opór wywoływały także koszty budowy - prawie dwa miliony marek. Berg postawił na swoim, miasto zaciągnęło pożyczkę na budowę, która ruszyła w czerwcu 1911 r. i zakończyła się w grudniu 1912 r. Żelbetowy gmach był wtedy największym na świecie obiektem postawionym w tej technologii. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 metrów, a bryła budynku jest wysoka na 42 metry. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób. W  Hali Stulecia zamontowano także olbrzymie organy, które nie ocalały w czasie wojny mimo, że sam obiekt nie ucierpiał poważnie.

W roku 1913 r. na terenach wystawowych powstały także Pawilon Czterech Kopuł według projektu Hansa Poelziga oraz Pergola dziś otaczająca multimedialną fontannę. Dzisiaj to jedno z ulubionych miejsc spacerów wrocławian i turystów.

Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 m, a bryła budynku jest wysoka na 42 m. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób.

Hala Stulecia, dawniej Hala Ludowa

Po II wojnie budowlę nazwano Halą Ludową. Przez wiele lat działało tu kino Gigant z największą we Wrocławiu widownią. Dopiero po roku 2000 powrócono do pierwotnej nazwy - Hala Stulecia.

Zobacz, co o Hali Stulecia opowiada dr Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, autor monografii poświęconej dziełu Maxa Berga

Wielofunkcyjna przestrzeń, oryginalna konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja – to tylko kilka z jej atutów. Kompleks Hali Stulecia jest dzisiaj  miejscem największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, koncertów.

Od lat to miejsce wydarzeń sportowych, koncertów, do lat 90. XX wieku działało tu kino Gigant, regularnie swoje przedstawienia prezentuje Opera Dolnośląska. W 1997 r. w Hali Stulecia odbył się Kongres Eucharystyczny z udziałem Jana Pawła II, a latem 2012 r. w gruntowanie wyremontowanym gmachu zorganizowano Międzynarodowy Kongres Kultury.

Wpisanie Hali w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu, który jest niewątpliwie jedną z wizytówek Wrocławia.

W Hali Stulecia działa Visitor Centre – multimedialna wystawa stała o historii Hali. Wystawa otwarta jest dla odwiedzających od czwartku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00.

Zwiedzanie Visitor Centre można rozszerzyć o zwiedzanie wnętrza Hali Stulecia.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc