Hala Stulecia we Wrocławiu

Data utworzenia: 2024-02-07

Hala Stulecia we Wrocławiu to jedna z największych żelbetowych budowli w historii. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poznawanie Hali Stulecia we Wrocławiu najlepiej rozpocząć od strony Iglicy i Pergoli. Jednak w rzeczywistości rozmach projektu Maksa Berga docenimy dopiero, kiedy wejdziemy do wnętrza budowli. Aby poznać historię budowy kopuły, warto zajrzeć do Visitor Centre. To multimedialna, interaktywna prezentacja dotycząca szczegółów projektu Berga, technologii budowy oraz późniejszych losów Hali Stulecia.

Hala Stulecia we Wrocławiu – bilety

Zwiedzanie wystawy multimedialnej:

 • Bilet normalny – 25 zł/os.
 • Bilet ulgowy – 20 zł/os.
 • Bilet rodzinny – 45 zł
 • Bilet grupowy – 20 zł/os.
 • Bilet grupowy dla grup szkolnych – 15 zł/os.

Zwiedzanie wystawy multimedialnej oraz wnętrza Hali Stulecia:

 • Bilet normalny – 30 zł/os.
 • Bilet ulgowy – 25 zł/os.
 • Bilet rodzinny – 55 zł
 • Bilet grupowy – 25 zł/os.
 • Bilet grupowy dla grup szkolnych – 20 zł/os.

Zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim:

 • Grupa do 10 osób – 100 zł + bilety wstępu
 • Grupa powyżej 10 osób – 10 zł/os. + bilety wstępu

Zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim:

 • Grupa do 10 osób – 200 zł + bilety wstępu
 • Grupa powyżej 10 osób – 20 zł/os. + bilety wstępu

Wstęp grupowy – grupy zorganizowane od 10 osób (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja).

Bilet ulgowy – dzieci, uczniowie, studenci (do 26 r.ż.), seniorzy (od 65 r.ż.), osoby z niepełnosprawnościami.

Bilet rodzinny – 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci do 16 r.ż.

Wejście bezpłatne – dzieci poniżej 3 lat, opiekun grup szkolnych (przy grupach od 10 os.), pilot, przewodnik grupy, opiekun osoby niepełnosprawnej.

Hala Stulecia i Visitor Centre biorą także udział w programie Nasz Wrocław.

W ramach programu Hala Stulecia udostępnia jeden darmowy bilet dla osoby dorosłej do Visitor Centre.

Program Nasz Wrocław: https://www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw/darmowe-wejscia

W Hali Stulecia we Wrocławiu często odbywają się imprezy, koncerty i targi – wtedy możliwość wejścia do obiektu jest ograniczona. Przed planowaną wizytą należy sprawdzić kalendarz dostępności na stronie Visitor Centre.

Jak dojechać do Hali Stulecia we Wrocławiu? Dojazd, parking

Można dojechać:

 • komunikacją miejską

Autobusy dzienne: 145, 146 do przystanku Hala Stulecia
Tramwaje: 1, 2, 4, 10 i 19 do przystanku Hala Stulecia lub ZOO

z Dworca PKP i PKS:

przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia) lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i wsiąść do tramwaju 2 lub 4, do przystanku Hala Stulecia lub ZOO.

z lotniska:

Autobusem 106 z lotniska Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika do przystanku przy ul. Dworcowej, przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu nr 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia) lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i wsiąść do tramwaju nr 2 lub 4, do przystanku Hala Stulecia lub ZOO.

Bilety MPK można zakupić w każdym autobusie i tramwaju (tylko płatność dotykowa kartą, bilet jest kodowany na karcie płatniczej) oraz w automatach na przystankach (płatność kartą lub gotówką).

Sprawdź dojazd: jakdojade.pl 
Aktualne utrudnienia: wroclaw.pl 

 • samochodem

Hala Stulecia zlokalizowana jest przy drodze E455. W bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia znajduje się całodobowy, płatny parking podziemny na ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów.

Sprawdź dojazd:

Przystanek: Przystań ZOO lub Kładka Zwierzyniecka

 • hulajnogą i rowerem

 Mapa tras rowerowych

Stojaki rowerowe znajdują się na Placu pod Iglicą, obok Visitor Centre oraz przy Wrocławskim Centrum Kongresowym od strony Pergoli.

Gdzie zaparkować?

Wjazd na parking możliwy jest od strony ul. Kopernika przez przebudowane skrzyżowanie z ulicą Wróblewskiego. Został tam wybudowany specjalny lewoskręt z zatoką dla skręcających pojazdów jadących od strony ul. Marii Curie – Skłodowskiej i Mostu Zwierzynieckiego.

Szczegółowe informacje o parkingu – tutaj

Miejsca parkingowe dla autokarów w rejonie ZOO i Hali Stulecia

Parkowanie autokarów w rejonie ZOO i Hali Stulecia

Hala Stulecia Wrocław – zwiedzanie, godziny otwarcia

Historię Hali Stulecia najpełniej poznamy odwiedzając Visitor Centre. Na ekspozycję składają się mapy, szkice, makiety, filmy, nagrania dźwiękowe, dokumenty dotyczące kolejnych etapów budowy Hali Stulecia oraz jej późniejszych losów.

Hala Stulecia Wrocław – godziny otwarcia (sezon letni)
poniedziałek nieczynne
wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela 10:00-18:00

Do prezentacji wykorzystywane są multimedia, ekrany dotykowe oraz technologia VR. Dzięki temu ostatniemu narzędziu możemy poznać osobiście Maksa Berga, twórcę Hali Stulecia, oraz spojrzeć na monumentalną budowlę i otaczający ją kompleks z wysokości kilkuset metrów.

Zwiedzanie obejmuje także przestrzeń Hali Stulecia, chociaż wszystko zależy od kalendarza wydarzeń, dlatego przed wizytą warto sprawdzić go na stronie Visitor Centre.

Zwiedzanie Hali Stulecia odbywa się poprzez Visitor Centre.
Przed planowaną wizytą prosimy o sprawdzenie Kalendarza dostępności.

Visitor Centre godziny otwarcia:

Sezon letni: kwiecień-październik
wtorek – niedziela 10:00-18:00

Sezon zimowy: listopad=marzec
wtorek-niedziela 10:00-17:00.

Wydarzenia w Hali Stulecia

Regularnie w Hali Stulecia odbywają się koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. Pod kopułą spotykają się wystawcy książek, żywności, minerałów, a także odbywają się różne turnieje, koncerty oraz spotkania autorskie.

Halę Stulecia we Wrocławiu warto odwiedzić także przy okazji wydarzeń, które są tam organizowane. Przez lata w Hali prezentowane były widowiska Opery Dolnośląskiej z widownią liczącą kilka tysięcy osób. To w Hali Stulecia największe triumfy święcił koszykarski Śląsk Wrocław, a do lat 90. działało tu kino „Gigant”. 

Regularnie odbywają się tam koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. 

Do największych corocznych wydarzeń w Hali Stulecia Wrocław należą: 

 • Giełda Staroci, 
 • One Love Festival, 
 • Hip – Hop Festival, 
 • 3 - majówka, 
 • Wrocławskie Targi Książek, 
 • Polska Noc Kabaretowa, 
 • Wrocławska Giełda Minerałów i Kamieni Szlachetnych, 
 • Targi Mieszkaniowe, 
 • Targi Motocyklowe MOTOSHOW, 
 • Koncert Wrock Fest, 
 • Targi Ślubne, 
 • Gala Stand-up.

Co warto zobaczyć w pobliżu Hali Stulecia we Wrocławiu?

Do największych atrakcji wokół Hali Stulecia we Wrocławiu należy ZOO Wrocław. To jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce – żyje tu kilkanaście tysięcy zwierząt, w tym przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem. Znajdujące się na terenie ZOO Afrykarium to kompleks basenów, w których żyją ssaki, ptaki i ryby z wód okalających Afrykę.

Hala Stulecia leży na skraju parku Szczytnickiego – najstarszego i największego (ponad 100 hektarów) parku we Wrocławiu. To doskonałe miejsce na relaks, spacer czy piknik. Na terenie parku znajdują się place zabaw dla najmłodszych. Dzieci z fascynacją oglądają również pokazy fontanny multimedialnej odbywające się tuż obok Hali Stulecia. Widowiskowe, kolorowe prezentacje muzyczne można oglądać tu nawet po kilkanaście razy dziennie.

Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do Ogrodu Japońskiego. Powstał on ponad 100 lat temu (równolegle z Halą Stulecia), zgodnie z zasadami budowy orientalnych ogrodów. Ogród łączy w sobie elementy roślinności, architektury i wody.

Do kompleksu Hali Stulecia należy także Pawilon Czterech Kopuł. Dzisiaj to siedziba oddziału Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest sztuka współczesna.

Hala Stulecia Wrocław – historia

Hala Stulecia została otwarta w 1913 r. w 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem i triumfu koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona Bonapartego. Budowa monumentalnego obiektu rozpoczęła się w czerwcu 1911 r. i trwała 14 miesięcy. Pretekstem do rozpoczęcia projektu była organizowana w ówczesnym Breslau Wystawa Stulecia. Max Berg, architekt miejski, przedstawił plan budowy kompleksu wystawowego, którego centralnym punktem była olbrzymia hala. Do jej budowy chciał wykorzystać nieużywaną dotąd na tak dużą skalę technologię żelbetonową.

Radni miasta krytykowali założenia Maksa Berga. Twierdzili, że na projekcie nowa budowla przypomina pudło na kapelusze. Zarzutem był także koszt jej budowy szacowany wtedy na dwa miliony marek. Berg ostatecznie obronił swój pomysł. Na budowę Hali Stulecia przeznaczono dawny tor wyścigów konnych.

Kopuła budynku ma 65 metrów rozpiętości, a sama Hala Stulecia 42 metry wysokości. Na widowni i na płycie jest miejsce nawet dla 10 tys. osób. Na wyposażeniu Hali Stulecia były olbrzymie organy, które nie przetrwały wojny, chociaż obiekt sam w sobie nie został poważnie zniszczony.

Równolegle wraz z powstaniem Hali Stulecia w 1913 roku powstały także: Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Ogród Japoński. Od 1945 roku obiekt nazywano Halą Ludową. Pierwotną nazwę przywrócono dopiero po roku 2000.

Oryginalność, wielofunkcyjność, otoczenie – to najważniejsze atuty Hali Stulecia, która jest centrum wielu wydarzeń, także w randze międzynarodowej. W 2006 r. Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym geniusz twórcy projektu oraz fakt, że Hala Stulecia to przejaw kultury swojej epoki, a co za tym idzie, zdecydowana i wyraźna obecność w historii ludzkości.

Hala Stulecia we Wrocławiu – wideo

Hala Stulecia Wrocław– kontakt

Adres: ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
Strona www: https://halastulecia.pl/
E-mail:
Telefon: +48 713 47 51 51
Spółka:  Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o. 
Prezes: Jakub Grudniewski

 

Darmowe wejście z Nasz Wrocław

Darmowe wejście raz na 365 dni

 • Status Podatnika: bilet wstępu na zwiedzanie Visitor Center dla osoby dorosłej
 • Status MAX: bilet wstępu na zwiedzanie Visitor Center dla osoby dorosłej wraz z osobą towarzyszącą

Media społecznościowe

Galeria

Hala Stulecia we Wrocławiu w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc