Hala Stulecia we Wrocławiu

Data utworzenia: 2015-03-31

Hala Stulecia we Wrocławiu to jedna z największych żelbetowych budowli w historii. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poznawanie Hali Stulecia we Wrocławiu najlepiej rozpocząć od strony Iglicy i Pergoli. Jednak w rzeczywistości rozmach projektu Maksa Berga docenimy dopiero, kiedy wejdziemy do wnętrza budowli. Aby poznać historię budowy kopuły, warto zajrzeć do Visitor Centre. To multimedialna, interaktywna prezentacja dotycząca szczegółów projektu Berga, technologii budowy oraz późniejszych losów Hali Stulecia.

Hala Stulecia we Wrocławiu – bilety

Hala Stulecia we Wrocławiu – bilety na zwiedzanie wystawy multimedialnej:
Bilet normalny 17 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Bilet rodzinny 40 zł
Bilet grupowy 15 zł
Hala Stulecia – bilety na zwiedzanie wystawy multimedialnej i wnętrza Hali: 
Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 20 zł
Bilet rodzinny 50 zł
Bilet grupowy 20 zł

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom oraz emerytom. 

Bilet grupowy można kupić w przypadku grup liczących co najmniej 10 osób.

W Visitor Centre organizowane są warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Udział w warsztatach kosztuje 35 zł/os.

Hala Stulecia i Visitor Centre biorą także udział w programie Nasz Wrocław.

W ramach programu Hala Stulecia udostępnia jeden darmowy bilet dla osoby dorosłej do Visitor Centre.

Program Nasz Wrocław: https://www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw/darmowe-wejscia

W Hali Stulecia we Wrocławiu często odbywają się imprezy, koncerty i targi – wtedy możliwość wejścia do obiektu jest ograniczona. Przed planowaną wizytą należy sprawdzić kalendarz dostępności na stronie Visitor Centre.

Jak dojechać do Hali Stulecia we Wrocławiu? Dojazd, parking

Hala Stulecia znajduje się na Wielkiej Wyspie przy ul. Wystawowej 1, tuż obok ZOO Wrocław, na skraju parku Szczytnickiego. Tuż przy Hali Stulecia znajduje się całodobowy, płatny parking z miejscami dla 800 samochodów osobowych oraz 20 autokarów.

Szczegółowe informacje na stronie: www.parkinghalastulecia.pl

W pobliżu Hali Stulecia parkować można także m.in. na:

 • płatnym parkingu przy ul. Wróblewskiego 7,
 • parkingu przy ul. Mickiewicza 35,
 • parkingu przy ul. Parkowej,
 • miejscach postojowych przy ul. Dicksteina, Bartla, Pasteura, Kopernika.

Jak dojechać komunikacją miejską do Hali Stulecia Wrocław?

Do Hali Stulecia można dojechać komunikacją miejską, czyli:

 • tramwajami linii: 1, 2, 4, 10 oraz 16 (przystanek ZOO lub Hala Stulecia),
 • autobusem linii: 145 i 146 (przystanek Hala Stulecia).

Z Dworca Głównego Wrocław w okolice Hali Stulecia kursują:

 • tramwaj linii: 2 (z ul. Piłsudskiego),
 • autobusy linii: 145 i 146 (z ul. Peronowej).

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w autobusie i tramwaju za pomocą karty płatniczej. Bilet zapisywany jest na karcie płatniczej, automat go nie drukuje. Bilety komunikacji miejskiej można kupić także (płacąc kartą lub gotówką) w automatach przy przystankach oraz w kioskach.

Hala Stulecia Wrocław – zwiedzanie, godziny otwarcia

Historię Hali Stulecia najpełniej poznamy odwiedzając Visitor Centre. Na ekspozycję składają się mapy, szkice, makiety, filmy, nagrania dźwiękowe, dokumenty dotyczące kolejnych etapów budowy Hali Stulecia oraz jej późniejszych losów.

Hala Stulecia Wrocław – godziny otwarcia (sezon letni)
poniedziałek nieczynne
wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela 10:00-18:00

Do prezentacji wykorzystywane są multimedia, ekrany dotykowe oraz technologia VR. Dzięki temu ostatniemu narzędziu możemy poznać osobiście Maksa Berga, twórcę Hali Stulecia, oraz spojrzeć na monumentalną budowlę i otaczający ją kompleks z wysokości kilkuset metrów.

Zwiedzanie obejmuje także przestrzeń Hali Stulecia, chociaż wszystko zależy od kalendarza wydarzeń, dlatego przed wizytą warto sprawdzić go na stronie Visitor Centre. Wystawa jest czynna od czwartku do niedzieli w godz. 10-18.

Wydarzenia w Hali Stulecia

Regularnie w Hali Stulecia odbywają się koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. Pod kopułą spotykają się wystawcy książek, żywności, minerałów, a także odbywają się różne turnieje, koncerty oraz spotkania autorskie.

Halę Stulecia we Wrocławiu warto odwiedzić także przy okazji wydarzeń, które są tam organizowane. Przez lata w Hali prezentowane były widowiska Opery Dolnośląskiej z widownią liczącą kilka tysięcy osób. To w Hali Stulecia największe triumfy święcił koszykarski Śląsk Wrocław, a do lat 90. działało tu kino „Gigant”. 

Regularnie odbywają się tam koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe. 

Do największych corocznych wydarzeń w Hali Stulecia Wrocław należą: 

 • Giełda Staroci, 
 • One Love Festival, 
 • Hip – Hop Festival, 
 • 3 - majówka, 
 • Wrocławskie Targi Książek, 
 • Polska Noc Kabaretowa, 
 • Wrocławska Giełda Minerałów i Kamieni Szlachetnych, 
 • Targi Mieszkaniowe, 
 • Targi Motocyklowe MOTOSHOW, 
 • Koncert Wrock Fest, 
 • Targi Ślubne, 
 • Gala Stand-up.

Co warto zobaczyć w pobliżu Hali Stulecia we Wrocławiu?

Do największych atrakcji wokół Hali Stulecia we Wrocławiu należy ZOO Wrocław. To jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce – żyje tu kilkanaście tysięcy zwierząt, w tym przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem. Znajdujące się na terenie ZOO Afrykarium to kompleks basenów, w których żyją ssaki, ptaki i ryby z wód okalających Afrykę.

Hala Stulecia leży na skraju parku Szczytnickiego – najstarszego i największego (ponad 100 hektarów) parku we Wrocławiu. To doskonałe miejsce na relaks, spacer czy piknik. Na terenie parku znajdują się place zabaw dla najmłodszych. Dzieci z fascynacją oglądają również pokazy fontanny multimedialnej odbywające się tuż obok Hali Stulecia. Widowiskowe, kolorowe prezentacje muzyczne można oglądać tu nawet po kilkanaście razy dziennie.

Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do Ogrodu Japońskiego. Powstał on ponad 100 lat temu (równolegle z Halą Stulecia), zgodnie z zasadami budowy orientalnych ogrodów. Ogród łączy w sobie elementy roślinności, architektury i wody.

Do kompleksu Hali Stulecia należy także Pawilon Czterech Kopuł. Dzisiaj to siedziba oddziału Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest sztuka współczesna.

Hala Stulecia Wrocław – historia

Hala Stulecia została otwarta w 1913 r. w 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem i triumfu koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona Bonapartego. Budowa monumentalnego obiektu rozpoczęła się w czerwcu 1911 r. i trwała 14 miesięcy. Pretekstem do rozpoczęcia projektu była organizowana w ówczesnym Breslau Wystawa Stulecia. Max Berg, architekt miejski, przedstawił plan budowy kompleksu wystawowego, którego centralnym punktem była olbrzymia hala. Do jej budowy chciał wykorzystać nieużywaną dotąd na tak dużą skalę technologię żelbetonową.

Radni miasta krytykowali założenia Maksa Berga. Twierdzili, że na projekcie nowa budowla przypomina pudło na kapelusze. Zarzutem był także koszt jej budowy szacowany wtedy na dwa miliony marek. Berg ostatecznie obronił swój pomysł. Na budowę Hali Stulecia przeznaczono dawny tor wyścigów konnych.

Kopuła budynku ma 65 metrów rozpiętości, a sama Hala Stulecia 42 metry wysokości. Na widowni i na płycie jest miejsce nawet dla 10 tys. osób. Na wyposażeniu Hali Stulecia były olbrzymie organy, które nie przetrwały wojny, chociaż obiekt sam w sobie nie został poważnie zniszczony.

Równolegle wraz z powstaniem Hali Stulecia w 1913 roku powstały także: Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Ogród Japoński. Od 1945 roku obiekt nazywano Halą Ludową. Pierwotną nazwę przywrócono dopiero po roku 2000.

Oryginalność, wielofunkcyjność, otoczenie – to najważniejsze atuty Hali Stulecia, która jest centrum wielu wydarzeń, także w randze międzynarodowej. W 2006 r. Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym geniusz twórcy projektu oraz fakt, że Hala Stulecia to przejaw kultury swojej epoki, a co za tym idzie, zdecydowana i wyraźna obecność w historii ludzkości.

Hala Stulecia we Wrocławiu – wideo

Hala Stulecia Wrocław– kontakt

Adres: ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
Strona www: https://halastulecia.pl/
E-mail:
Telefon: +48 713 47 51 51
Spółka:  Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o. 
Prezes: Jakub Grudniewski

Galeria

Hala Stulecia we Wrocławiu w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc