Hala Targowa

Halę Targową przy ul. Piaskowej wybudowano w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego.

Godziny otwarcia: pn-pt 8.00-18.30, sb: 8.00-15.00.

Nawiązaniem do charakteru Arsenału są dwie wieże, od strony ul. Świętego Ducha. Autorami projektu byli Richard Plüddemann i Heinrich Küster. Plüddemann, ówczesny miejski radca budowlany, zaprojektował poza tym m.in. most Zwierzyniecki, budynek dzisiejszej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy, gmach Wydziału Architektury, był autorem koncepcji architektonicznej mostu Grunwaldzkiego. Natomiast Küster uchodzi za autora koncepcji wykorzystania w konstrukcji Hali żelbetu, w ówczesnym czasie nowatorskiego rozwiązania dla tej wielkości obiektów.

W czasie II wojny budynek w zasadzie nie ucierpiał. Początkowo służył za stajnię czerwonoarmistom, ale szybko zaczął być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Na początku lat 80. Hala, zarządzana przez PSS Społem, przeszła gruntowny remont. W 2016 r. wyremontowano jej fasadę.

Dzisiaj to stałe miejsce zakupów nie tylko mieszkańców Starego Miasta, do Hali stale przychodzą wykładowcy uniwersyteccy, zakonnice i księża z Ostrowa Tumskiego. Regularnie zaopatrują się tu szefowie renomowanych wrocławskich restauracji. Hala Targowa jest na trasie wycieczek odwiedzających Wrocław – dziennie odwiedza ją nawet 30-35 grup.

Budynek przy ul. Piaskowej ma cztery kondygnacje, poza główną halą ze stoiskami i okalającą ją galerią, są tu jeszcze dwie olbrzymie piwnice. W części z nich ćwiartowane jest mięso, część służy za magazyny. W 220-metrowej piwnicy od strony ul. Piaskowej, pod wieżą zegarową, działa restauracja.

Galeria

Więcej miejsc