Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie

Data utworzenia: 2015-11-26

Hydropolis to wrocławskie centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy.

Hydropolis podzielono na 7 stref tematycznych. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można tu wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni.

Hydropolis – bilety

Zobacz, jakie są aktualne ceny biletów do Hydropolis.

Hydropolis – parking i dojazd

Parking na terenie Hydropolis przeznaczony jest do użytku grup zorganizowanych, które przyjechały na miejsce autokarem lub autobusem, a także dla osób niepełnosprawnych. Samochód można zaparkować również na parkingu pomiędzy mostem Oławskim a stacją Polinki, jednak tylko w weekendy. 

Do Hydropolis można także dojechać komunikacją miejską, czyli:

  • autobusami: 145, 146, N,
  • tramwajami: 0L, 0P, 3, 5, 16.

Hydropolis – godziny otwarcia

Średni czas zwiedzania wrocławskiego muzeum wody to 2 godz. Obecnie ze względów bezpieczeństwa w Hydropolis może znajdować się maksymalnie 60 zwiedzających.

Godziny otwarcia Hydropolis:
poniedziałek-piątek 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:00)
sobota-niedziela 10:00-20:00 (ostatnie wejście o 19:00)

Hydropolis – atrakcje i zwiedzanie

Hydropolis to miejsce, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, repliki oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazywaniu wody z różnych perspektyw. Hydropolis podzielone jest na 7 stref tematycznych, cykliczne wystawy, strefę przeznaczoną dla dzieci i przestrzeń do relaksu. Stałe atrakcje muzeum wody to m.in.:

  • Historia Inżynierii Wodnej,
  • Człowiek i Woda,
  • Miasto i Woda,
  • Ocean Życia,
  • Stany Wody,
  • Planeta Wody,
  • Strefa Głębiny.

Jeszcze przed wejściem na teren budynku Hydropolis można zapoznać się z Drukarką Wodną, która jest najdłuższą instalacją tego typu w Europie. Ma aż 46,5 m długości. Na ścianach kurtyny, pod którą przechodzą zwiedzający, wyświetlają się różne wzory oraz napisy. Drukarka Wodna działa tylko w sezonie wiosenno-letnim. 

Po wejściu do budynku Hydropolis, czyli Strefy Wejścia, można skorzystać z szatni, sklepu z pamiątkami czy kawiarni. Tylko w tym miejscu dostępne jest Wi-Fi. Jeszcze przed wejściem do strefy zwiedzania znajduje się wir wodny o wysokości 3,5 m. 

Kolejna atrakcja, która ukazuje się zwiedzającym zaraz po wejściu do Planety Wody, jest projekcja multimedialna na 65-metrowym ekranie, która opowiada o tym, jak na Ziemi pojawiła się woda. Głosu do 10-minutowej projekcji użyczyła Krystyna Czubówna. Niezwykłą atrakcją w sali jest również obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów, a także opływające przestrzeń gwiazdy i kosmos. 

W Strefie Głębiny prezentowane są modele stworzeń zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po najmniejsze bakterie. Można tu posiedzieć na tropikalnej plaży i posłuchać kojącego szumu morza albo wejść do repliki statku podwodnego Trieste. Był on pierwszym batyskafem, jaki dotarł do najgłębszego punktu Ziemi, czyli Głębi Challengera w Rowie Mariańskim.

Największą atrakcją Strefy Ocean Życia jest ogromny model rekina z ławicą ryb. Tematyka tego miejsca to morskie życie. Można się tu zapoznać z urokliwymi rafami koralowymi, a także z mikroorganizmami i ogromnymi morskimi stworami. 

Strefa Człowiek i Woda prezentuje relację człowieka z wodą. To miejsce, w którym można się dowiedzieć, jakie są funkcje wody w ludzkim organizmie. W wyodrębnionej sali „Sacrum” zwiedzający będą mieli możliwość dowiedzieć się, jaki jest związek wody z kulturą i religią różnych krajów.

Repliki starożytnych wynalazków wodnych, modele ogromnych statków i multimedialną makietę Nilu można znaleźć w Strefie Historii Inżynierii Wodnej. Wiele wynalazków z tamtych czasów zostało odtworzonych, dlatego warto je przetestować, aby wyobrazić sobie, jak dawniej żyli ludzie.

Strefa Miasto i Woda pozwoli zapoznać się z historią wody we Wrocławiu. Dowiesz się, ile litrów wody zużywa Wrocław, a ile Dubaj. Będziesz mógł zapoznać się z historycznymi i multimedialnymi mapami Wrocławia, a także interaktywnym schematem stworzonym przez MPWiK. Oprócz tego zdobędziesz wiedzę na temat sposobu produkcji i dostarczania wody do oczyszczalni ścieków, jak i zobaczysz satelitarną mapę wizualizującą wielką powódź z 1997 r.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze wszystkimi stanami skupienia wody i poznać jej właściwości, Strefa Stany Wody będzie ku temu najlepszym rozwiązaniem. Można tutaj zdobyć wiedzę na temat tego, jak rozróżnić poszczególne chmury, aby samemu prognozować pogodę i przyjrzeć się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Zwiedzających na pewno zainteresuje symulator zamieci śnieżnej oraz ogień z pary wodnej. 

Strefa Relaksu to miejsce dla tych, którzy chcą w ciszy wypocząć i nabrać siły na zwiedzanie dalszych atrakcji. Znajdują się tu leżaki. Na jednej ze ścian zamontowana jest instalacja ukazująca lasy deszczowe rzeki Amazonki. Strefę odpoczynku okrywają niebieskie światła sprzyjające relaksowi. 

Atrakcje w Hydropolis dla dzieci

Hydropolis to idealne miejsce dla dzieci. W specjalnie przeznaczonych do tego strefach będą mogły pobawić się z delfinami lub własnoręcznie wyczyścić rafę koralową, a to wszystko dzięki multimedialnym grom stworzonym z myślą o najmłodszych. Z pewnością zainteresuje ich także kino, w które są wyposażone 4 sale. Można w nich obejrzeć łącznie 6 filmów, które opowiadają o nadmorskich odkrywcach i morskim kamuflażu. Twórcy Hydropolis polecają zwiedzanie muzeum dzieciom od 6. roku życia. Oprócz zabawy mogą zażyć odrobinę wiedzy. Dowiedzą się m.in., jak zbudowana jest cząsteczka wody.

Dzieci z pewnością zachwycą również inne atrakcje znajdujące się w Hydropolis. Modele stworzeń głębinowych, ogromny rekin z ławicą ryb, replika statku podwodnego czy drukarka wodna. Maluchy, które wypełnią specjalną kartę pracy i doręczą ją do punktu informacyjnego, dostaną od Hydropolis upominek.

Zwiedzanie Hydropolis z audioprzewodnikiem

Zwiedzanie Hydropolis z przewodnikiem przewidziane jest dla grup zorganizowanych, na szczęście muzeum wody jest wystawą narracyjną, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zapoznać się z atrakcjami. Istnieje także możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem. Wystarczy ściągnąć na swój telefon aplikację o nazwie „Hydropolis". Uwaga, zwiedzanie z audioprzewodnikiem może odbywać się wyłącznie ze słuchawkami.

Organizacja eventów i pokazów w Hydropolis

Hydropolis to nie tylko muzeum wody, ale także miejsce organizacji eventów i pokazów. Do imprez wszelkiego rodzaju przeznaczone są sale, które mogą być tłem idealnym do sesji zdjęciowych czy planów filmowych. Warunkiem jest zebranie minimum 50 osób. Należy przy tym pamiętać, że eventy organizowane są po godzinach przeznaczonych na zwiedzanie Hydropolis. Imprezę można urządzić w:

  • Strefie Stany Wody,
  • Strefie Relaksu,
  • Strefie Wejścia.

Hydropolis – kontakt

Spółka:  Biuro Hydropolis
Adres e-mail:   
Nr telefonu:   71 34 09 515

Infolinia dostępna od:

 pn.-pt. 9:30-16:30

 sb.-nd. 10:30-18:30

Adres:   ul. Na Grobli 17, 50-421 Wrocław  

Rezerwacje dla grup zorganizowanych: 

 

Wynajem przestrzeni na eventy:

  

 +48 691 900 342

Marketing/reklama:

 

 +48 887 101 947

Galeria

Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc