Strefa Kultury Wrocław– Impart Centrum

Data utworzenia: 2015-12-01

W sieci miejsc, prowadzonych przez Strefę Kultury Wrocław, Impart jest tą o najdłuższej tradycji.

Strefa Kultury Wrocław – Impart - godziny otwarcia kasy biletowej

poniedziałek - piątek 13:00 - 17:00 + na godzinę przed wydarzeniem

 

Nie tylko historia gmachu, w którym się mieści, sięga końca XIX wieku, ale i sam Impart (choć niekoniecznie pod tą nazwą) obecny jest tu od siedmiu dekad.

Dziś przestrzeń przy ul. Mazowieckiej 17 to dwie sceny, na których goszczą koncerty, spektakle, pokazy filmów czy jam sessions – także te organizowane w ramach najważniejszych wrocławskich festiwali.

W 1873 roku między malowniczym nadbrzeżem północnej Oławy a ulicą Mazowiecką (wtedy nazywaną Margaretenstrasse) na zlecenie browarnika Paula Scholtza powstał établissement, czyli niezwykle popularny wówczas typ lokalu rozrywkowo-rekreacyjnego z programem występów scenicznych, restauracją i ogrodem. Niecałą dekadę później ambicje właściciela sprawiły, że na afiszu pojawiły się także pokazy sztuk teatralnych, a przy ośrodku (który wtedy nazywał się już Paul Scholz’ Theater) utworzono stały, realizujący ambitny, niemiecki repertuar zespół teatralny Concordia.

W 1913 roku budynek został sprzedany związkom zawodowym, które w kolejnych latach gruntownie go przebudowały i zaadoptowały na swoją siedzibę – to wtedy osiągnął on kształt podobny do tego, jaki możemy przy Mazowieckiej zobaczyć dziś. W skrzydle wschodnim znalazły się dwie sale widowiskowe. Po II wojnie światowej jeden z niewielu ocalałych w tej okolicy obiektów stał się siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury. W 1990 roku WDK połączony został z Przedsiębiorstwem Imprez Artystycznych „Impart”. Na fundamencie powstałego w ten sposób Centrum Sztuki w połowie 2012 roku zorganizowano Biuro Festiwalowe Impart 2016 – instytucję odpowiedzialną za obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Dziś Impart to dwie sceny: zdolna pomieścić niemal 600-osobową widownię sala teatralna i nieco mniejsza – kameralna. W kojarzonych jako jedne z najlepszych akustycznie przestrzeni we Wrocławiu odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmów czy jam sessions. Wydarzenia skierowane są zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży, dorosłych oraz seniorów.

Impart jest także główną areną wielu wrocławskich festiwali i przeglądów, w tym imprez legendarnych jak Jazz nad Odrą, ale i takich, które dopiero od kilku sezonów stanowią ważną część kulturalnego krajobrazu miasta (WROsound Festival czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci Dziecinada). W programie ośrodka znalazły się i cykle tematyczne. Od 2005 roku spektakle muzyczne prezentowane są w ramach Teatru Piosenki, którego pomysłodawcą był nieżyjący już Roman Kołakowski. W 2013 dołączył do niego Wrocławski Teatr dla Dzieci współtworzony z Teatrem Klinika Lalek.

Galeria

Strefa Kultury Wrocław– Impart Centrum w social mediach

Więcej miejsc