Jatki - Pomnik Zwierząt Rzeźnych
Pomnik Zwierząt Rzeźnych znajdujący się na ulicy Stare Jatki we Wrocławiu to jedno z ciekawszych punktów na mapie miasta. Oto historia jego powstania.
Pomnik Zwierząt Rzeźnych - jak dojechać?
Pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” znajduje się na ulicy Stare Jatki we Wrocławiu, przy wejściu od ulicy Odrzańskiej. Można tam dojechać autem albo komunikacją miejską. W pobliżu Pomnika Zwierząt Rzeźnych znajdują się:
- tramwaje linii: 3, 4, 6, 7, 10, 20 (z przystanku Uniwersytet Wrocławski), 3, 10, 20, 33 (z przystanku Rynek), 3, 5, 6, 7, 10, 20 ( z przystanku Wita Stwosza)
- autobusy linii: 132, 142, 243 ( z przystanku Rynek)
Rozkłady jazdy mogą ulec zmianie. Aktualny rozkład jazdy tramwajów i autobusów można sprawdzić na stronie: https://www.wroclaw.pl/komunikacja/rozklady-jazdy
Pomnik Zwierząt Rzeźnych - historia
Pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” jest jedną z największych atrakcji Wrocławia. Od roku 1242 w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ulica Stare Jatki znajdowały się zakłady rzeźnicze i sklepy mięsne. W1998 roku, decyzją Rady Miasta Wrocławia ulica Stare Jatki oficjalnie została oddana w zarządzanie Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którzy postanowili upamiętnić to miejsce w szczególny sposób.
W tym celu powstał pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” aby upamiętnić rolę, jaką pełniła ta ulica od czasów średniowiecza. Intencje autorów, wrocławskich artystów, wyjaśnia napis na tabliczce: „Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci”. Rzeźby przedstawiające zwierzęta gospodarskie były tworzone w kilku etapach. W 1997 roku powstał odlany z brązu pomnik gęsi z jajkiem, kozy, świni i prosięta. Kilka lat później wykonano kolejne rzeźby przedstawiające kaczki, koguta i królika. Wcześniej, bo w roku 1978 na ulicy Stare Jatki, od strony Odrzańskiej powstał inny pomnik - „Tablica Ku Czci Prostych Działań", wykonana przez Eugeniusza Geta-Stankiewicza.
Pomnik Zwierząt Rzeźnych przy Jatki wzbudza zainteresowanie turystów, którzy obdarzają znajdujące się tam rzeźny czułościami i chętnie się z nimi fotografują. Dzisiaj na Jatkach można przede wszystkim kupić pamiątki z Wrocławia, obrazki, grafiki, akwarele, ceramikę. To żelazny punkt na trasie wycieczek spacerujących po stolicy Dolnego Śląska.
Pomnik Zwierząt Rzeźnych - autorzy
Pomnik przedstawiający grupę zwierząt gospodarskich powstał przez uznanych rzeźbiarzy. Autorem rzeźby przedstawiającej świnie i ciele jest Jerzy Bokrzycki. Gęś z jajkiem zaprojektował Marek Kulik, a kozę z kozimi bobkami Mirosław Grzeszczuk. Za projekt kaczki odpowiada Piotr Butkiewicz, a prosie zaprojektował Jan Zamorski. Autorem rzeźby przedstawiającej koguta jest Ryszard Gluza. Nieco dalej od reszty zwierząt znajduje się pomnik królika, którego zaprojektował Stanisław Wysocki.