Kaplica Hochberga w kościele św. Wincentego i św. Jakuba

Data utworzenia: 2022-08-01

Kaplica Hochberga w kościele pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera została wybudowana w latach 1723-1728. To perła barokowej architektury.

Kaplica Hochberga w kościele św. Wincentego i św. Jakuba – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Kościół pw. św. Wincentego i św. Jakuba stoi przy placu Nankiera 15 w pobliżu Hali Targowej oraz bulwaru Dunikowskiego. Samochodem w okolicę świątyni dojedziemy od strony ul. Grodzkiej,  ul. Nożowniczej oraz ul. Kraińskiego.

W tej części Wrocławia nie ma ogólnie dostępnych bezpłatnych parkingów i miejsc postojowych. Samochód można zostawić na parkingach płatnych, czyli m.in. na:

  • podziemnym parkingu na pl. Nowy Targ,
  • parkingu przy Hali Targowej,
  • parkingu przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
  • miejscach postojowych wzdłuż ul. Kraińskiego,
  • parkingu przy ASP ul. Frycza-Modrzewskiego,
  • parkingu przy Panoramie Racławickiej (ul. Styki i Kossaka),
  • miejscach postojowych przy pl. Nankiera.

W pobliżu kościoła i kaplicy znajdują się przystanki tramwajowe. Na plac Nankiera dojedziemy tramwajami:

  • linii 9, 11, 17, 23 (przystanek Hala Targowa),
  • linii 6, 7, 15 (przystanek Uniwersytecka).

Bilety MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu biletowym wybieramy rodzaj biletu i przykładamy kartę płatniczą do ekranu. Bilet koduje się na karcie. Nie dostaniemy papierowej wersji. Bilet można kupić także w automacie przy przystanku (płatność kartą lub gotówką) lub w kiosku.

Zwiedzanie kaplicy Hochberga we Wrocławiu – godziny otwarcia

Kaplica Hochberga w katedrze greckokatolickiej jest udostępniana turystom tylko przez dwa dni w tygodniu w godzinach:

Godziny zwiedzania kaplicy Hochberga:
sobota 7.30-14.00 oraz 17.30-19.15
niedziela 7.30-13.30 oraz 16.30-18.15

Aby zwiedzić kaplicę Hochberga w inne dni tygodnia, należy wcześniej umówić się na wizytę pod numerem tel. 608 680 331. 

Zwiedzanie kaplicy Hochberga jest bezpłatne.

Historia kaplicy Hochberga we Wrocławiu

Kaplica Hochberga znajduje się w pofranciszkańskim kościele przy placu Nankiera, ufundowanym przez księcia Henryka Pobożnego w XIII wieku. Po śmierci władcy w bitwie pod Legnicą jego ciało złożono w krypcie pod prezbiterium kościoła. 

Od pierwszej połowy XVI wieku świątynia była administrowana przez zakon norbertanów, którzy patronem – obok św. Jakuba – ustanowili św. Wincentego. Po okresie zapaści finansowej w okresie renesansu i wyprzedaży części majątku przez zakonników, w drugiej połowie XVII stulecia budynek doczekał się inwestycji. Powstał nowy ołtarz główny i ołtarze boczne, stalle oraz prospekt organowy. Jednym z autorów malowideł, które ozdabiały kościół, były obrazy Michaela Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem.

W latach 1723-1728 na zlecenie opata Ferdynanda Hochberga powstała kaplica Matki Boskiej Bolesnej. Po śmierci fundator spoczął w krypcie pod kaplicą.

Sklepienie wypełnia siedem fresków ze scenami boleści Matki Bożej. Na wystrój kaplicy składają się rzeźby, kamienne ozdoby oraz kraty uznawane za dzieło sztuki kowalskiej.

W czasie II wojny kościół został zrujnowany w 75%. Zniszczone zostały dachy, sklepienia oraz znaczna część wyposażenia. Elementy, które ocalały, przeniesiono do innych świątyń.

Od 1997 roku kościół pełni funkcję Katedry Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

Remont kaplicy Hochberga trwał kilkanaście lat. Do renowacji wykorzystano ocalałą dokumentację fotograficzną. Ołtarz złożono z 1300 fragmentów odnalezionych w gruzie. Mosiężna gwiazdka, element łączenia płyt podłogi, posłużyła za wzór do odtworzenia kilkuset innych tego typu okazów. Do kaplicy wróciły szczątki fundatora księcia Henryka Pobożnego. Jego sarkofag eksponowany jest we wnętrzu kaplicy.

Galeria

Więcej miejsc