Kościół polskokatolicki pw. św. Marii Magdaleny
Kościół pw. św. Marii Magdaleny to najbardziej rozpoznawalna wrocławska świątynia. Mostek Pokutnic na szczycie katedry to świetny punkt z widokiem na Wrocław.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny jest administrowany przez Kościół polskokatolicki w Rzeczypospolitej Polskiej. Świątynia jest ciekawym obiektem architektonicznym i często pełni funkcję sali koncertowej. Budowano ją w latach 1226-1232.
Kościół polskokatolicki pw. św. Marii Magdaleny – jak dojechać?
Kościół pw. św. Marii Magdaleny stoi przy ul. Szewskiej, kilkadziesiąt metrów od wrocławskiego Rynku. Samochodem w pobliże kościoła można dojechać od strony ul. Piaskowej lub ul. Kazimierza Wielkiego.
W pobliżu są płatne miejsca postojowe i parkingi, m.in.:
- parking przy ul. Wita Stwosza,
- parking przy ul. Kazimierza Wielkiego (parking wielopoziomowy),
- parking na pl. Nowy Targ (płatny parking podziemny),
- miejsca postojowe przy ul. Łaciarskiej,
- miejsca postojowe przy ul. Kotlarskiej.
W okolice kościoła pw. św. Marii Magdaleny można dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 6, 7 (przystanek ul. Oławska), linii 3, 4, 10, 23, 33 (przystanek Świdnicka),
- autobusami: linii K, 149 (przystanek Galeria Dominikańska).
Bilety MPK najprościej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu wybieramy rodzaj biletu i przykładamy do niego kartę płatniczą. Bilety kupimy także w kiosku i w automatach na przystankach, w których zapłacimy kartą lub gotówką.
Punkt widokowy katedry pw. św. Marii Magdaleny – mostek Pokutnic
Punkt widokowy na kościele pw. św. Marii Magdaleny nazywany jest mostkiem Pokutnic (lub Czarownic). Ma to związek z wrocławską legendą, której bohaterką jest młoda dziewczyna Tekla. Marnowała ona czas na zabawach i romansach z chłopcami. Nie chciała pracować ani wyjść za mąż. Zirytowany lekkomyślnością córki ojciec Tekli postanowił ją przekląć. W nocy złe moce porwały dziewczynę i zaniosły na kładkę między wieżami, którą od tej pory musiała zamiatać. Pewnego dnia ulitowała się nad nią mała czarownica Martynka, która poprosiła czarodzieja Michała, aby zdjął przekleństwo z Tekli i ją uwolnił.
Mostek Pokutnic znajduje się na wysokości 45 metrów. Prowadzi do niego 247 schodów. W wieży kościoła nie ma windy.
Punkt widokowy w katedrze pw. Marii Magdaleny jest czynny przez cały rok, lecz godziny otwarcia zależą od pór roku.
Punkt widokowy Mostek Pokutnic – godziny otwarcia: | |
latem | 10:00-20:00 |
zimą | 10:00-19:00 |
Msze święte w kościele polskokatolickim pw. św. Marii Magdaleny
Msze święte w kościele pw. Marii Magdaleny odbywają się w każdą niedzielę w godz. 9:30, 11:00 i 18.00. Mszę świętą z prywatną intencją można zamówić osobiście lub pisząc na adres: .
Historia katedry św. Marii Magdaleny
Kościół w stylu wrocławskiego gotyku wybudowano w XIV wieku w miejsce wcześniej istniejącej świątyni, zniszczonej m.in. podczas najazdu Mongołów.
Świątynię wiele razy rozbudowywano i modernizowano. Podziwiany dzisiaj rozmach z sześcioprzęsłową nawą i dwukondygnacyjną zakrystią, to efekt rozbudowy w drugiej połowie XIV wieku. Bryła kościoła ma ponad 62 metry długości i 32 metry szerokości, a sklepienie nad nawą główną jest na wysokości blisko 23 metrów. Dzwon Grzesznik na południowej wieży był największy na Śląsku – ważył ponad 5,6 tony.
Okres świetności kościoła przypada na przełom XV i XVI wieku. Miał wtedy 16 kaplic i 58 ołtarzy. Ozdobą świątyni jest obecnie renesansowa ambona oraz liczne epitafia na murach kościoła. W 1523 roku katedrę przejęli wrocławscy ewangelicy.
W historii kościoła pw. św. Marii Magdaleny jest wiele dramatycznych epizodów. W 1887 r. od fajerwerków puszczanych z okazji urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się wieża północna. W 1945 r. wybuch składowanej w niej amunicji zniszczył wieżę południową i dzwon Grzesznika. Po wojnie administratorem świątyni został Kościół polskokatolicki.
Powojenne zniszczenia usuwano do końca XX wieku. Dzisiaj to jeden z najciekawszych we Wrocławiu obiektów sakralnych. Często odbywają się w nim koncerty i inne wydarzenia kulturalne.