Firlej

Data utworzenia: 2015-03-31

Klub Firlej to miejska instytucja kultury, miejsce wielu wydarzeń artystycznych, koncertów, spektakli, pokazów i prezentacji.

Klub Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych - godziny otwarcia biura ośrodka

poniedziałek - piątek 9:00 - 15:00

 

Początki tej instytucji to osiedlowy klub Firlej Spółdzielni Mieszkaniowej „Cichy Kącik”. W 1987 r. został włączony do struktur Staromiejskiego Domu Kultury, a od roku 1990 jest samodzielną miejską jednostką kulturalną.

Firlej otrzymał w 2008 r. certyfikat „Kulturalnego Miejsca”, przyznawany przez tygodnik „Przekrój”.

Miejsce kulturotwórcze

Od 2004 r. na scenie Firleja regularnie goszczą projekty jazzowe, rockowe, alternatywne i elektroniczne. W klubie organizowane były festiwale o zasięgu międzynarodowym, jak Avant Music Festival i Asymmetry Festival czy UA/PL Alternative Music Meetings – wydarzenie realizowane w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Dziś Firlej nadal promuje nowoczesne trendy artystyczne i promuje nowatorskie działania w zakresie muzyki popularnej w Polsce i za granicą. Ambicją instytucji jest bycie liderem działań artystycznych i społecznych na terenie Polski i Europy Centralnej.

Kawiarnia Sąsiedzka i nie tylko

W ramach osiedla klub wspiera też  aktywnych działaczy lokalnej społeczności. Mała kawiarnia w ODA Firlej to miejsce otwarte na mieszkańców  i ich pomysły. Przyjazna przestrzeń, gdzie można spędzić miło czas, porozmawiać, poczytać książkę lub popracować. To jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym za wszystko płaci się wedle uznania.

Dzięki inwencji i pomysłowości bywalców kawiarni, w Firleju odbywają się rozmaite imprezy i warsztaty, jak wymiana sąsiedzka i pchli targ, kuchnia społeczna, warsztaty designu domowego, fotograficzne, z technik malarskich, artystyczno-plastyczne dla dzieci.

Kawiarenka to także centrum informacji osiedlowej. Na tablicy ogłoszeń widnieją oferty różnego rodzaju usług oferowanych przez sąsiadów, rad i pomysłów. 

Awaria Prądu

To miejsce i projekt, realizowany w Firleju, łączący w sobie frywolność kawiarni z dostojnością instytucji kultury. Kawiarnio-bar serwuje kawę, ciastka i samo dobro od lokalnych dostawców. A przede wszystkim mnóstwo gier planszowych dla dzieci i dorosłych.

Galeria

Firlej w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc