Klub Muzyki i Literatury

Data utworzenia: 2022-08-05

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu jest instytucją kultury miasta Wrocławia od 1991 roku. Został powołany przez Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne oraz Centra

Klub Muzyki i Literatury - godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 12:00 - 18:00

 

Klub zaczął swoją działalność w kwietniu 1959 r., w początkowym okresie występując pod szyldem Salon Muzyki i Literatury. Cztery lata później został przejęty przez Okręgowy Zarząd Kin (później Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmu).  Przez blisko 47 lat placówka miała jednego dyrektora – Stefana Placka. 

Dla muzyki i słowa

Propagowanie muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianie literatury – oto powołanie KMiL. Przytulna siedziba przy pl. Kościuszki jest miejscem recitali instrumentalnych i wokalnych, koncertów i prób muzycznych (w sali koncertowej ‒ portretowej ‒ znajdują się dwa fortepiany: Steinway model B-211, Steinway model A oraz pianino Legnica M-110 ‒ w galerii wystawienniczej), mistrzowskich kursów interpretacji muzycznych, wykładów, spotkań, konkursów literackich oraz prezentacji publikacji książkowych.

W klubie działa Oficyna Wydawnicza Akwedukt, w której wydawane są na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim książki poetyckie oraz literatura wspomnieniowa o tematyce historycznej, w tym kresowej.

Klub znany jest z wystaw sztuki plastycznej – malarstwa olejnego, akwarelowego, grafiki oraz rzeźby. Realizowane są także spektakle teatralne z repertuarem, skierowanym do dorosłych i młodzieży. 

Stałe ekspozycje

W KMiL można oglądać stałą ekspozycję Pocztu królów polskich (fotokopie) autorstwa Marcella Bacciarellego, zdjęcia przedstawiające Wrocław na starej fotografii, kolekcję herbów miast polskich (w miedzi) autorstwa Tadeusza Czaplińskiego, a także różne stare instrumenty  – m.in. fisharmonię, skrzypce, trąby, waltornie i cytry.

Partner we współpracy kulturalnej

Klub przy pl. Kościuszki współpracuje z wrocławskimi uczelniami, szkołami, wieloma towarzystwami oraz placówkami, związanymi z kulturą i sztuką, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest miejscem spotkań kilku stowarzyszeń kresowych, w tym m.in.: Wrocławskiego Klubu Stanisławów, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Galeria

Więcej miejsc