Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety

Data utworzenia: 2022-06-29

Kościół pw. Św. Elżbiety to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia. Położony w pobliżu Rynku dominuje nad okolicą przez monumentalną bryłę.

Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV wieku. Na początku XVI wieku kościół został przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., kiedy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia. Dzisiaj ma status bazyliki mniejszej, jest miejscem wielu wydarzeń rocznicowych, uroczystości, koncertów i spotkań.

W kronikach parafialnych jest wiele opisów zniszczeń i kataklizmów, które dotknęły budowlę. Wieża kościoła była kilkakrotnie odbudowana. Ogromne zniszczenia spowodował pożar w 1976 r., kiedy spalił się dach, cześć sklepienia, organy i inne drewniane elementy wystroju. Do dzisiaj trwa odbudowa świątyni.

Taras widokowy na wieży kościoła garnizonowego jest jednym z popularniejszych obiektów turystycznych w pobliżu Rynku. Wiodą do niego wąskie, kręte schody. Uwaga – wspinaczka na górę jest dosyć wyczerpująca.

Galeria

Więcej miejsc