Miś przy Ratuszu

Data utworzenia: 2022-08-12

Fontanna „Niedźwiadek”, znajduje się na przy Ratuszu na wrocławskim Rynku. Historia rzeźby sięga początków XX wieku i została stworzona przez Ernsta Geygera.

Miś przy Ratuszu - jak dojechać?

Fontanna „Niedźwiadek” znajduje się przy Ratuszu, na Rynku we Wrocławiu. Można tam dojechać komunikacją miejską. W pobliżu znajdują się:

  • tramwaje linii: 3, 4, 6, 7, 10, 20, 33 (z przystanku Rynek)
  • autobusy linii: 102, 103, 104, 107, 109, 132, 142, 243 (z przystanku Rynek)

Miś przy Ratuszu - historia fontanny „Niedźwiadek”

Historia Misia przy Ratuszu sięga początków XX wieku. Historyczne przekazy podają, że pewien berliński artysta Ernst Moritz Geyger zdecydował się go wyrzeźbić, kiedy zaskoczony zauważył, że na wrocławskim Rynku nie ma żadnej fontanny. Rzeźba została wykonana  brązie w roku 1902, jednak na Rynku we Wrocławiu stanęła dwa lata później, dokładnie 17 sierpnia 1904 roku. Miś przy Ratuszu ma około półtora metra wysokości i waży blisko trzysta kilogramów. Fontanna została zaprojektowana w taki sposób, aby z nozdrzy niedźwiadka tryskała woda, którą turyści mogą pić z kubków uwieszonych na konarze. Według niektórych źródeł to niedźwiadek malajski. 

Rzeźba Geygera cieszyła turystów przez niewiele ponad 20 lat. W czasie wojny w 1945 roku zaginęła podczas walk o Wrocław. Miś przy Ratuszu stanął ponownie 18 czerwca 1998 roku z inicjatywy dyrektora Muzeum Miejskiego we Wrocławiu dr. Macieja Łagiewskiego,  który przechwycił ten pomysł od Bractwa Kurkowe, czyli średniowiecznej organizacji, która uczyła mieszczan posługiwania się bronią na wypadek, gdyby zaszła konieczność obrony murów miejskich. Figurę odtworzono na podstawie dawnych fotografii. Za rekonstrukcję misia przy Ratuszu odpowiada ceniony wrocławski rzeźbiarz Ryszard Zamorski. 

Więcej miejsc