Most Grunwaldzki

Data utworzenia: 2022-08-04

Most Grunwaldzki to najbardziej znany wrocławski most. Most ma 112,5 metra długości. Oto historia i ciekawostki o moście Grunwaldzkim.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu - historia 

Powstał w latach 1908 – 1910 według projektu Richarda Plüddemanna. Przy jego budowie wykorzystano nową technologię – przęsło jest podczepione za pomocą stalowych taśm na murowanych dwudziestometrowych pylonach ustawionych na brzegach rzeki.

W większości jest zbudowany z granitu strzegomskiego, tyle że ta większość to masa konstrukcyjna, cokoły oraz wszystko, co jest w ziemi po obu brzegach i czego nie widać. Za to widać dekoracyjne płyty z granitu karkonoskiego.

W uroczystym otwarciu mostu Cesarskiego, jak nazwano przeprawę, wziął udział ówczesny władca Niemiec Wilhelm II. Po I wojnie nazwano go mostem Wolności, ale po kilku latach znów przemianowano go na Cesarski.

Wiosną 1945 r. został poważnie uszkodzony. Kiedy w oblężonym Breslau w miejscu dzisiejszego placu Grunwaldzkiego wyburzano zabudowę i budowano lotnisko, uznano, że wysokie pylony utrudnią ruch samolotów, dlatego rozebrano wieńczące je wieżyczki.

Naprawa trwała ponad dwa lata.

Most Grunwaldzki - ciekawostki

Przez lata był najważniejszą we Wrocławiu przeprawą przez Odrę. Most Grunwaldzki był miejscem wielu spektakularnych i dramatycznych wydarzeń. Według miejskiej legendy na początku lat. 50 pod mostem  przeleciał samolotem jeden z wrocławskich lotników. Wyczyn miał miał być efektem zakładu towarzyskiego.

W latach 80. na moście Grunwaldzkim wrocławianie protestujący przeciwko komunistom ścierali się z oddziałami milicji. Z Grunwaldzkiego doskonale widać Ostrów Tumski i Kampus Grunwaldzki z jednej strony, a z drugiej strony pierwszy wrocławski dom na wodzie i monumentalną wieżę ciśnień.

Most ma 112,5 metra długości i 18 metrów szerokości.

Jak dojechać do mostu Grunwaldzkiego? 

Do Mostu Grunwaldzkiego można dojechać:

  • tramwajami linii: 4, 33, 70, 71 (z przystanku most Grunwaldzki)
  • autobusami linii: 145, 146, 149, 240, 241 (z przystanku most Grunwaldzki)

Galeria

Więcej miejsc