Most Grunwaldzki

Most Grunwaldzki to najbardziej znany wrocławski most. Wrażenie robi jego konstrukcja oraz nadzwyczajna przeszłość. Most ma 112,5 metra długości.

Powstał w latach 1908 – 1910 według projektu Richarda Plüddemanna. Przy jego budowie wykorzystano nową technologię – przęsło jest podczepione za pomocą stalowych taśm na murowanych dwudziestometrowych pylonach ustawionych na brzegach rzeki.

W większości jest zbudowany z granitu strzegomskiego, tyle że ta większość to masa konstrukcyjna, cokoły oraz wszystko, co jest w ziemi po obu brzegach i czego nie widać. Za to widać dekoracyjne płyty z granitu karkonoskiego.

W uroczystym otwarciu mostu Cesarskiego, jak nazwano przeprawę, wziął udział ówczesny władca Niemiec Wilhelm II. Po I wojnie nazwano go mostem Wolności, ale po kilku latach znów przemianowano go na Cesarski.

Wiosną 1945 r. został poważnie uszkodzony. Kiedy w oblężonym Breslau w miejscu dzisiejszego placu Grunwaldzkiego wyburzano zabudowę i budowano lotnisko, uznano, że wysokie pylony utrudnią ruch samolotów, dlatego rozebrano wieńczące je wieżyczki.

Naprawa trwała ponad dwa lata.

Przez lata był najważniejszą we Wrocławiu przeprawą przez Odrę. Most Grunwaldzki był miejscem wielu spektakularnych i dramatycznych wydarzeń. Według miejskiej legendy na początku lat. 50 pod mostem  przeleciał samolotem jeden z wrocławskich lotników. Wyczyn miał miał być efektem zakładu towarzyskiego.

W latach 80. na moście Grunwaldzkim wrocławianie protestujący przeciwko komunistom ścierali się z oddziałami milicji. Z Grunwaldzkiego doskonale widać Ostrów Tumski i Kampus Grunwaldzki z jednej strony, a z drugiej strony pierwszy wrocławski dom na wodzie i monumentalną wieżę ciśnień.

Most ma 112,5 metra długości i 18 metrów szerokości.

Galeria

Więcej miejsc