Most Tumski

Most Tumski znajduje się między Wyspą Piaskową a Ostrowem Tumskim, prowadzi on do najstarszej części Wrocławia.

Most Tumski łączy wyspę Piasek i Ostrów Tumski, czyli najstarszą część Wrocławia. Znany jest także jako Most Zakochanych lub Most Miłości, gdzie zakochane pary przypinały na nim kłódki ze swoimi imionami, jako symbol trwałości ich uczuć.

Most Tumski - jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Na Most Tumski z Rynku dojedziemy spacerem w kilkanaście minut. 

W okolice Mostu Tumskiego można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), linii 6, 7, 15 (przystanek ul. Dubois);

  • autobusami linii 111, 128, C (przystanek pl. Bema). 

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. Na panelu biletowym należy wskazać wybrany bilet, przyłożyć kartę do czytnika, a bilet zakoduje się na karcie. Uwaga, urządzenie nie drukuje biletów papierowych. Bilety można kupić także w automatach przy przystankach i w kioskach.

Gdzie zaparkować w pobliżu Mostu Tumskiego?

W pobliżu Mostu Tumskiego jest kilka parkingów, skąd na wyspę dojdziemy w kilka minut spacerem. Samochód można zaparkować:

  • plac Bema (wjazd od ul. Sienkiewicza)

  • ul. Mieszka I

  • parking przy Hali Targowej

  • miejsca postojowe przy ul. Kraińskiego

  • miejsca postojowe przy ul. Drobnera

  • wielopoziomowy parking na Nowym Targu

  • parking przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera)

  • miejsca postojowe na pl. Nankiera

W tej części Wrocławia codziennie w godzinach 9 - 20 obowiązują opłaty za parking.

Historia powstania Mostu Tumskiego

W miejscu, w którym dzisiaj stoi Most Tumski przez wieki stawiano mosty drewniane. Łączyły one teren podległy władzy świeckiej oraz Ostrów Tumski, który był zarządzany przez władze kościelne. Konstrukcje były wielokrotnie niszczone i przebudowywane. W 1423 r. podczas procesji drewniany most załamał się pod uczestnikami uroczystości. 

Malowniczy, stalowy, nitowany most, który dzisiaj łączy brzegi Odry, wybudowano w 1889 roku. Do roku 1945 nosił nazwę most Katedralny. W 1976 roku most wpisano do rejestru zabytków.

Przy wejściu na most, stoją figury św. Jadwigi, patronki Śląska, i św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji i katedry wrocławskiej.

Czy można wieszać kłódki na Moście Tumskim? 

Przez kilkanaście lat zakochani wieszali kłódki na Moście Tumskim. Kluczyki od nich wrzucali do Odry. To nie tylko wrocławska tradycja. Mostki i mosty miłości są w Rzymie, Londynie, Gdańsku, Rzeszowie i Ciechocinku. 

Dzisiaj kłódek na Moście Zakochanych we Wrocławiu nie można zostawiać. Most został gruntownie wyremontowany i nie można na nim umieszczać żadnych dodatkowych elementów, także kłódek. Przed remontem usunięto ich tysiące, a ważyły w sumie kilkanaście ton. Nowe kłódki są usuwane przez służby miejskie.

Zakochani zostawiają teraz kłódki na barierkach wzdłuż bulwaru Pawła Włostowica i na skwerze przy pomniku kardynała Kominka. Kluczyki tak jak dotąd wrzucane są do Odry.

Most Tumski - legendy

Z Mostem Miłości kojarzone są zwyczaje i legendy, które opowiadają o zakochanych. Jedna z nich nakazuje im - oprócz zawieszenia kłódki i wrzucenia kluczyka od niej do Odry - także pogłaskać lwa przy wejściu do wrocławskiej katedry. Dopiero tak dopełniony rytuał, daje gwarancję trwałości uczucia.

Inna legenda opowiada o miłości młodego czeladnika i córki złotnika, u którego praktykował. Ojciec nie chciał wydawać córki za biednego wyrobnika. Chłopak, aby się wzbogacić przystąpił do bandy zbójników. Kiedy obłowił się w złoto i biżuterię, przyszedł do złotnika pochwalić się majątkiem. Złotnik rozpoznał wśród precjozów pierścień, który wykonał dla swojego przyjaciela. Wygnał zalotnika.

Chłopak w zemście podpalił dom złotnika. Uciekł z Ostrówa Tumskiego i z okna w wieży katedry patrzył na pożar. Za rozboje, kradzieże i podpalenie domu ukochanej został okrutnie ukarany. Mury wieży katedry zacisnęły się i uwięziły mężczyznę. Dzisiaj w ścianie świątyni można dostrzec jego przerażoną twarz.

 

Galeria

Więcej miejsc