Most Tumski

Data utworzenia: 2022-07-19

Most Tumski łączy wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Znany jest jako most Zakochanych lub most Miłości. Zakochane pary przypinały kiedyś na nim kłódki z imionami.

Most Tumski – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Na most Tumski z Rynku dojdziemy w kilkanaście minut. 

W okolice mostu Tumskiego można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), linii 6, 7, 15 (przystanek ul. Dubois),
  • autobusami linii 111, 128, C (przystanek pl. Bema). 

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. Na panelu biletowym należy wskazać wybrany bilet, przyłożyć kartę do czytnika, a bilet zakoduje się na karcie. Uwaga, urządzenie nie drukuje biletów papierowych. Bilety można kupić także w automatach przy przystankach i w kioskach.

Gdzie zaparkować w pobliżu mostu Tumskiego?

W pobliżu mostu Tumskiego jest kilka parkingów, skąd na wyspę dojdziemy w kilka minut. Samochód można zaparkować w takich miejscach jak:

  • plac Bema (wjazd od ul. Sienkiewicza),
  • ul. Mieszka I,
  • parking przy Hali Targowej,
  • miejsca postojowe przy ul. Kraińskiego,
  • miejsca postojowe przy ul. Drobnera,
  • wielopoziomowy parking na Nowym Targu,
  • parking przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
  • miejsca postojowe na pl. Nankiera.

W tej części Wrocławia codziennie w godzinach 9-20 obowiązują opłaty za parking.

Historia powstania mostu Tumskiego

W miejscu, w którym dzisiaj stoi most Tumski przez wieki stawiano mosty drewniane. Łączyły one teren podległy władzy świeckiej oraz Ostrów Tumski, którym zarządzały władze kościelne. Konstrukcje były wielokrotnie niszczone i przebudowywane. W 1423 r. podczas procesji drewniany most załamał się pod uczestnikami uroczystości. 

Malowniczy, stalowy, nitowany most, który dzisiaj łączy brzegi Odry, wybudowano w 1889 roku. Do roku 1945 nosił nazwę most Katedralny. W 1976 roku most wpisano do rejestru zabytków.

Przy wejściu na most Tumski stoją figury św. Jadwigi, patronki Śląska, i św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji i katedry wrocławskiej.

Czy można wieszać kłódki na moście Tumskim? 

Przez kilkanaście lat zakochani wieszali kłódki na moście Tumskim. Kluczyki do nich wrzucali do Odry. To nie tylko wrocławska tradycja. Mostki i mosty miłości znajdują się także w Rzymie, Londynie, Gdańsku, Rzeszowie i Ciechocinku. 

Dzisiaj wieszanie kłódek na moście Zakochanych we Wrocławiu jest zabronione. Most został gruntownie wyremontowany i nie można na nim umieszczać żadnych dodatkowych elementów, aby go nie obciążać. Przed remontem usunięto ich tysiące, a ważyły w sumie kilkanaście ton. Nowe kłódki są usuwane przez służby miejskie.

Zakochani zostawiają teraz pamiątki na barierkach wzdłuż bulwaru Pawła Włostowica i na skwerze przy pomniku kardynała Kominka. Kluczyki, tak jak dotąd, wrzucane są do Odry.

Most Tumski – legendy

Z mostem Miłości kojarzone są zwyczaje i legendy, które opowiadają o zakochanych. Jedna z nich nakazuje im – oprócz zawieszenia kłódki i wrzucenia kluczyka do Odry – pogłaskać lwa przy wejściu do wrocławskiej katedry. W ten sposób dopełniony rytuał daje gwarancję trwałości uczucia.

Inna legenda opowiada o miłości młodego czeladnika i córki złotnika, u którego ten praktykował. Ojciec nie chciał wydawać córki za biednego wyrobnika. Chłopak, aby się wzbogacić, przystąpił do bandy zbójników. Kiedy obłowił się w złoto i biżuterię, przyszedł do złotnika pochwalić się majątkiem. Złotnik rozpoznał wśród precjozów pierścień, który wykonał dla swojego przyjaciela. To dlatego wygnał adoratora.

Chłopak w zemście podpalił dom złotnika. Uciekł z Ostrowa Tumskiego i z okna w wieży katedry patrzył na pożar. Za rozboje, kradzieże i podpalenie domu ukochanej został okrutnie ukarany. Mury wieży katedry zacisnęły się i uwięziły mężczyznę. Dzisiaj w ścianie świątyni można dostrzec jego przerażoną twarz.

Galeria

Więcej miejsc