Muzeum Architektury we Wrocławiu

Data utworzenia: 2015-03-31

Jedyna instytucja muzealna w Polsce zajmująca się wyłącznie architekturą, jej historią oraz dokonaniami współczesnych projektantów i budowniczych.

Muzeum Architektury we Wrocławiu - gdzie się znajduje?

Muzeum Architektury we Wrocławiu znajduje się na ulicy Bernardyńskiej 5. Budynek mieści się w odbudowanych w 1965 r. wnętrzach klasztoru i dawnego kościoła pobernardyńskiego z przełomu XV i XVI wieku.

Początkowo było ono częścią Muzeum Wrocławia. Jako samodzielna instytucja działa od 1971 r. Najpierw celem MA było głównie pozyskiwanie i inwentaryzowanie ocalałych resztek detali architektonicznych, pochodzących z budynków zrujnowanych podczas wojny. Najcenniejsze z nich zostały zgromadzone na stałej, powiększanej z czasem ekspozycji.

Muzeum Architektury - unikatowe zbiory

Muzeum ma w swoich zbiorach ok. 25 tysięcy obiektów. Stale jest pokazywanych ok. 500 z nich, np. detale architektoniczne – np. cenny romański Tympanon Jaksy z opactwa na Ołbinie, plany, mapy, rysunki, szkice, modele, fotografie (w tym archiwum dokumentujące historię Wrocławia), zabytki rzemiosła związanego z architekturą, a także modele Wrocławia z okresu średniowiecza i z XIX wieku. 

Stale prezentowane są wystawy: architektury wczesnego średniowiecza Wrocławia, architektonicznego rzemiosła artystycznego od XII do XX w., rozwoju urbanistycznego Wrocławia pod nazwą „Wrocław – wczoraj, dziś i jutro”.

Wystawy czasowe i wydarzenia kulturalne

Muzeum jest członkiem-założycielem Światowej Konfederacji Muzeów Architektury (ICAM). Odgrywa ważną rolę jako instytucja kulturalna. Jest organizatorem wielu czasowych wystaw, prezentujących sylwetki i dzieła współczesnych twórców architektury na świecie.

Poza wystawami, w MA  odbywają się koncerty, pokazy teatralne, festiwale, spotkania, konferencje, odczyty, lekcje dla młodzieży szkolnej oraz promocje najnowszych technologii związanych z architekturą.

Sale muzealne bywają również oprawą dla niektórych koncertów Wratislavia Cantas, a także wielu konkursów architektonicznych.

Księgarnia muzealna ma bogatą ofertą wydawnictw muzealnych oraz książek o tematyce architektonicznej.

Niezwykłe witraże i wirydarz

Muzeum szczyci się swoim działem witraży, wśród nich – najstarszym zachowanym na ziemiach polskich witrażem z przełomu XII i XIII wieku z wizerunkiem proroka Ezechiela. Obok niego wystawione są gotyckie witraże w oryginalnej średniowiecznej konstrukcji z ołowianymi spojeniami, a także późniejsze, „gabinetowe” (XVI i XVII w. i nowsze).

Atrakcją MA jest wirydarz – wewnętrzny ogród zaprojektowany w nawiązaniu do rozplanowania historycznego tego typu założeń.

Żeby zobaczyć to wszystko, wystarczy wstapić na główny szlak turystyczny w centrum Wrocławia. Muzeum Architektury znajduje się bowiem w sąsiedztwie takich atrakcji turystycznych, jak: kościół pw. św Wojciecha przy placu Dominikańskim, Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, Muzeum Poczty i Telekomunikacji czy Bulwar Dunikowskiego.

Muzeum Architektury we Wrocławiu - godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne
Wtorek-Środa 10:00-17:00
Czwartek-Piątek 12:00-19:00

Jak dojechać do Muzeum Architektury we Wrocławiu? Gdzie zaparkować?

  • miejsca postojowe przy al. Słowackiego
  • parking przy gmachu poczty (ul. Krasińskiego)
  • parking przy Panoramie Racławickiej
  • parking przy ul. Purkyniego
  • miejsca postojowe przy ul. Kraińskiego
  • parking pod placem Nowy Targ

Jak dojechać komunikacją miejską do Muzeum Architektury we Wrocławiu?

Do Muzeum Architektury we Wrocławiu można dojechać:

  • tramwajami linii: 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,17,23 ( z przystanku Galeria Dominikańska)
  • autobusami linii: 110, 114, 120, 904, 914, 920, 924 ( przystanek Galeria Dominikańska)

Muzeum Architektury we Wrocławiu- ceny biletów

Cennik.

Galeria

Muzeum Architektury we Wrocławiu w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc