Muzeum Militariów we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-03-31

Wrocławskie Muzeum Militariów przedstawia jedną z ciekawszych kolekcji broni i wojskowych strojów w Polsce. Jego siedzibą jest dawny Arsenał Miejski.

W Muzeum Militariów we Wrocławiu zobaczymy przede wszystkim unikatowe egzemplarze broni, kolekcję hełmów wojskowych oraz elementów umundurowania.

Jak dojechać do Muzeum Militariów we Wrocławiu?

Samochodem dojedziemy pod samo muzeum od ul. Grodzkiej. Auto można zostawić na płatnym parkingu przy ul. Cieszyńskiego oraz na podziemnych, płatnych parkingach przy ul. św. Antoniego i pl. Wolności (pod Narodowym Forum Muzyki), a także na pl. Solidarności.

W okolice Muzeum Militariów dojedziemy także komunikacją miejską, czyli:

  • tramwajami linii: 3, 10, 23 i 33 oraz 6, 7, 20,
  • autobusami linii: K, 132, 142, 144.

Bilety MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu biletowym należy wybrać rodzaj biletu, a następnie zbliżyć kartę płatniczą. Bilet zapisuje się na karcie – automat nie wydaje papierowej wersji. Bilety są do kupienia także w kioskach i automatach na niektórych przystankach (płatność kartą lub gotówką).

Muzeum Militariów Wrocław – ceny biletów

Na wystawy stałe w Muzeum Militariów wstęp jest wolny. Za oglądanie wystaw czasowych należy jednak zapłacić. Ceny biletów znajdują się w tabelce poniżej.

Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny 15 zł
Ulgowy 10 zł
Rodzinny 30 zł
Grupowy 10 zł/os. (maks. 20 osób)
Lekcje i warsztaty muzealne 5 zł/os.

Bilet ulgowy przysługują osobom do 18. roku życia, uczniom i studentom do 26. roku życia, doktorantom, emerytom oraz rencistom, a także osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom.

Godziny otwarcia Muzeum Militariów Wrocław

Muzeum Militariów czynne jest przez pięć dni w tygodniu w godzinach: 

Godziny otwarcia Muzeum Militariów we Wrocławiu:
Środa-sobota 11:00-17:00
Niedziela 10:00-18:00
Poniedziałek-wtorek zamknięte

Co można zobaczyć w Muzeum Militariów we Wrocławiu – wystawy stałe i czasowe

Muzeum Militariów we Wrocławiu posiada jedną z najciekawszych kolekcji uzbrojenia w Polsce. Można w niej znaleźć m.in.: broń palną, broń białą czy umundurowanie. Trafiają do niej eksponaty ze zbiorów prywatnych, dary od instytucji i urzędów, a także różne znaleziska. Wśród prezentowanych przedmiotów można również znaleźć bronie zarekwirowane przez policję.

W muzeum w dawnym Arsenale Miejskim zobaczyć można m.in.:

  • krzywolufowy ciężki karabin maszynowy z 1953 roku. Wygięta w lekki łuk lufa umożliwiała strzelanie bez konieczności wychylania się przez strzelca ponad osłonę. To jedyny taki egzemplarz karabinu w Polsce,
  • karabin przeciwpancerny Ur. Konstrukcja z lat 30. XX wieku została opracowana przez zespół, którym kierował inż. Józef Maroszek. Długa lufa i dodatkowy ładunek prochu sprawiały, że z odległości 300 metrów przebijał on nawet pancerz o grubości 15 mm,
  • kolekcję ponad pięciuset wojskowych hełmów. Część zbioru to hełmy używane w polskich formacjach pochodzące od kolekcjonera Jacka Kijaka. Na wystawie zobaczymy także hełmy z innych części świata,
  • XVII-wieczny kiliż, rodzaj tureckiej szabli, na której zapisano muzułmańskie modlitwy.

Historia powstania Muzeum Militariów Wrocław

Muzeum MIlitariów jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Znajduje się w dawnym Arsenale Miejskim przy ul. Cieszyńskiego 9. 

Najciekawsza część kolekcji muzeum to broń palna z XIX i XX wieku. Składają się na nią zarówno popularne modele karabinów, np. mosin i mauser, jak i inne rzadkie konstrukcje. W muzeum warto obejrzeć także zbiór polskich mundurów oraz kolekcję broni białej.

Muzeum Militariów we Wrocławiu – kontakt

Miejsce: Muzeum Miejskie Wrocławia. Muzeum Militariów
Kierownik: dr Mariusz Cieśla
Adres: ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław
Telefon: (71) 347 16 96, w. 304

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc