Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to ważne miejsce na literackiej mapie Polski i całej Europy. Można tu zobaczyć m.in. rękopis dzieła samego Adama Mickiewicza.

Główna wystawa w Muzeum Pana Tadeusza dotyczy dzieła Adama Mickiewicza. Jego rękopis znajduje się w zbiorach Ossolineum. W kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku organizowanych jest wiele ciekawych wystaw, spotkań, pokazów i innych wydarzeń kulturalnych.

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – cennik, bilety

Przed wizytą w Muzeum Pana Tadeusza należy zarezerwować bilety, bowiem na wystawy stałe może wejść obecnie tylko 6 osób.

Ceny biletów na wystawy stałe: „Rękopis Pana Tadeusza” i „Misja: Polska”
Bilet normalny 20 zł
Bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26. roku życia, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami) 10 zł
Bilet rodzinny (2-6 osób, maksymalnie dwie osoby dorosłe, co najmniej jedna osoba poniżej 18. roku życia) 40 zł

Muzeum Pana Tadeusza organizuje płatne lekcje muzealne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. W programie jest także zwiedzanie wystaw stałych dla osób o specjalnych potrzebach sensorycznych (spektrum autyzmu).

Godziny otwarcia Muzeum Pana Tadeusza

W związku z obostrzeniami związanymi z zagrożeniem koronawirusem na wystawy stałe co 15 minut wchodzą grupy liczące maksymalnie 6 osób. O godz. 12:00 gości oprowadza przewodnik. Zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny. 

Muzeum Pana Tadeusza jest czynne:
poniedziałek nieczynne
wtorek-niedziela 10.00-17.00
Ostatnie wejście na wystawy stałe o godzinie 16.30

 

Muzeum Pana Tadeusza jest nieczynne:

 • 1 listopada,
 • 25 grudnia,
 • 26 grudnia,
 • 31 grudnia.

Jak dojechać do Muzeum Pana Tadeusza? Dojazd, parking

Kamienica Pod Złotym Słońcem, czyli siedziba Muzeum Pana Tadeusza, stoi w centrum wrocławskiego Rynku niedaleko ratusza. W jego okolicę można dojechać samochodem od strony placu Dominikańskiego, placu Jana Pawła II, ulicy Grodzkiej oraz ulicy Kazimierza Wielkiego i ul. Kiełbaśniczej.

Do Muzeum Pana Tadeusza najlepiej dostać się komunikacją miejską. Aby dojechać tramwajem do Rynku, należy kierować się na przystanki: Rynek, Zamkowa, Świdnicka lub Oławska.

Bilety na przejazd autobusem i tramwajem można kupić:

 • w niektórych kioskach,
 • w automatach przy przystankach (płacimy kartą płatniczą lub gotówką),
 • w automacie w tramwaju i autobusie. Należy wybrać bilet, zbliżyć kartę płatniczą do panelu, a bilet zostanie zakodowany na karcie. Nie dostaniemy drukowanej wersji.

Gdzie zaparkować w pobliżu Muzeum Pana Tadeusza

W ścisłym centrum Wrocławia, także w pobliżu Muzeum Pana Tadeusza, nie znajdziemy ogólnie dostępnych bezpłatnych miejsc postojowych i parkingów. Opłaty obowiązują przez cały tydzień w godz. 9.00-20.00. 

Opłaty wynoszą: 

 • 7 zł za pierwszą godzinę postoju,
 • 7,30 zł za drugą godzinę postoju,
 • 7,70 zł za trzecią godzinę postoju,
 • 7 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postu.

W pobliżu Muzeum Pana Tadeusza jest wiele płatnych parkingów, m.in.: 

 • parking podziemny pod placem Wolności (pod Narodowym Forum Muzyki),
 • parking pod placem Nowy Targ,
 • parking wielopoziomowy przy ul. Kazimierza Wielkiego,
 • parking przy placu Solnym,
 • parking przy ul. Ofiar Oświęcimskich,
 • parking przy budynku Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
 • parking na placu Solidarności,
 • miejsca postojowe przy ul. Wita Stwosza.

Co można zwiedzić w Muzeum Pana Tadeusza? Wystawy stałe i czasowe

Główną ekspozycją w Muzeum Pana Tadeusza jest wystawa zatytułowana „Rękopis Pana Tadeusza”. To bogata, przekrojowa prezentacja dotycząca poetyckiej wizji Adama Mickiewicza. Wystawa dotyczy m.in. codzienności polskiej szlachty. Tłem dla interesującej opowieści są wydarzenia epoki romantyzmu w Polsce i Europie. Przy okazji poznajemy najważniejsze inspiracje, okoliczności powstania oraz odbiór epopei przez współczesnych Mickiewiczowi i późniejszych pokoleń.

Zobaczyć można także rękopis Pana Tadeusza – jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury.

Bohaterami wystawy „Misja: Polska” są Jan Nowak-Jeziorański, jeden z wojennych kurierów kursujących między okupowaną Polską a Zachodem, wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa, oraz Władysław Bartoszewski, publicysta i dziennikarz, który w czasie II wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz członkiem Komitetu Pomocy Żydom „Żegota”. Przez wiele lat obaj byli zaangażowani w budowanie wolnej, niepodległej Polski. W Muzeum Pana Tadeusza prezentowane są przekazane przez nich dokumenty, wydawnictwa, przedmioty, kolekcje poloników oraz dzieła sztuki.

W Muzeum Pana Tadeusza organizowanych jest wiele wystaw czasowych dotyczących kultury i sztuki. To miejsce spotkań autorskich, prezentacji, przeglądów filmów, koncertów i serii innych wydarzeń.

Historia powstania Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza powstało w 2016 roku jako część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Placówka zajęła jedną z najbardziej reprezentacyjnych kamienic na wrocławskim Rynku – Pod Złotym Słońcem. Udział w budowie muzeum (dostosowaniu kamienicy do wymogów prezentacji ekspozycji) miały urzędy państwowe i samorządowe, wykorzystano także fundusze norweskie i EOG.

W ciągu kilku lat Muzeum Pana Tadeusza odwiedziło kilkaset tysięcy osób. W 2019 roku instytucja została wyróżniona przez jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Muzeum Pana Tadeusza – kontakt

Adres: Rynek 6, 50-106 Wrocław
Telefon: 71 755 06 00
E-mail: 
Data założenia: 2016 r.
Dyrektor: Marcin Hamkało

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc