Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Data utworzenia: 2022-08-01

Muzeum mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. Najstarsze zbiory mają jeszcze metrykę Akademii Leopoldyńskiej

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego - ceny biletów

Ostatnie bilety sprzedawane są 30 minut przed zamknięciem. Studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego mają bezpłatny wstęp do Muzeum. 

Bilety Ceny
2 sale normalny - 16 PLN ; ulgowy - 12 PLN
3 sale

normalny - 18 PLN ; ulgowy - 14 PLN

4 sale normalny - 20 PLN ; ulgowy - 16 PLN ; rodzinny - 40 PLN

 

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego - godziny otwarcia

Prócz środy muzeum jest nieczynne również we wszystkie święta państwowe , które są ustawowo wolne od pracy a także w Wielką Sobotę i Wigilię. 

poniedziałek-czwartek 10:00 - 16:00
środa nieczynne
piątek-niedziela 10:00 - 17:00

 

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego - budynek

Muzeum mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. Muzeum Uniwersytetu ma profil historyczny, a jego zbiory w przeważającej mierze są poświęcone dziejom uczelni - począwszy od XV wieku do chwili obecnej. Najstarsze mają jeszcze metrykę Akademii Leopoldyńskiej.

W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale:

  • Aula Leopoldyńska – największa i najbardziej reprezentacyjna sala gmachu głównego – to jedyne w Polsce, tak dobrze zachowane świeckie wnętrze barokowe z pełnym wystrojem, na który składa się iluzjonistyczne malarstwo ścienne Krzysztofa Handkego z Ołomuńca oraz dekoracja i wyposażenie rzeźbiarskie autorstwa Franciszka Mangoldta z Moraw i włoskiego mistrza Ignatiusa Provisore.
  • Oratorium Marianum z równie bogatym, jak Aula barokowym wystrojem i wyposażeniem, powstało jako kaplica zakonna w latach 1728-1741. Po sekularyzacji zakonu jezuitów i powołaniu Uniwersytetu w 1811 roku wnętrze przekształcono w koncertową Salę Muzyczną.
  • Wieża Matematyczna z tarasem widokowym na wysokości 42 m. to dawne, urządzone w 1791 roku przez jezuitę, profesora Uniwersytetu L.A. Jungnitza Obserwatorium Astronomiczne z pierwszym przyrządem – wytyczoną na posadzce pomieszczenia Wieży linią południkową. Jest to jedyny tego typu instrument w Polsce.

oraz trzy sale ekspozycyjne:

  • Sala im. Romana Longchampsa
  • Sala im. Stefana Banacha
  • Sala Pod Filarem

Muzeum ma profil historyczny, a jego zbiory w przeważającej mierze są poświęcone szeroko pojętym dziejom uczelni – począwszy od XV wieku do chwili obecnej. Najstarsze zbiory mają jeszcze metrykę Akademii Leopoldyńskiej, większość pochodzi jednak z okresu późniejszego, po 1811 roku.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa:

Na terenie wydarzenia zaleca się korzystanie ze środków do dezynfekcji, zachowanie dystansu min. 1,5 metra oraz zakrywanie ust i nosa. Wydarzenia kulturalne mogą gromadzić do 25% publiczności, wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału widowni.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc