Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Data utworzenia: 2015-05-01

Ogród Botaniczny we Wrocławiu powstał w 1811 roku. Dzisiaj można tu podziwiać prawie 12 tysięcy roślin. Dla ogrodników działa tu sklep z sadzonkami i nasionami.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – cennik, bilety

Cennik biletów do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Informacje o uprawnieniach do zniżek (bilety ulgowe) oraz do wejścia bez biletu do Ogrodu Botanicznego znajdują się na stronie z cennikiem.

Bilety ulgowe do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu – kto jest uprawniony

Po okazaniu ważnego dokumentu z biletem ulgowym do Ogrodu Botanicznego mogą wejść: 

 • uczniowie (z wyłączeniem szkół dla dorosłych),
 • studenci do 26. roku życia (z wyjątkiem studentów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentów odbywających w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu praktyki lub zajęcia z opiekunami),
 • studenci doktoranci (z wyjątkiem studentów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentów odbywających w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu praktyki lub zajęcia z opiekunami),
 • osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i lekkim,
 • seniorzy od 65. roku życia,
 • pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp wolny do Ogrodu Botanicznego – kto może wejść bez biletu 

Po okazaniu ważnych dokumentów wstęp wolny do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu mają m.in. dzieci w wieku do 3 lat, niektóre osoby niepełnosprawne oraz nauczyciele czy przewodnicy prowadzący grupę.

Wykaz osób, które mają wstęp wolny: 

 • osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym wraz z opiekunem oraz pies przewodnik osoby niepełnosprawnej,
 • nauczyciele oprowadzający grupę (na 12 uczestników, jeden wstęp wolny dla opiekuna),
 • przewodnicy prowadzący grupę,
 • studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studenci innych uczelni odbywający w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu praktyki lub zajęcia wraz z opiekunem,
 • studenci doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studenci doktoranci innych uczelni odbywający w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu praktyki lub zajęcia wraz z opiekunem,
 • pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych za okazaniem dokumentu uprawniającego (dokument potwierdzający zatrudnienie, legitymacja lub identyfikator wydany przez Ogród Botaniczny),
 • osoby z ważnym identyfikatorem wydanym przez Ogród Botaniczny,
 • inne osoby niewymienione powyżej, za zgodą dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bilety grupowe do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu 

Ogród Botaniczny nie prowadzi sprzedaży biletów grupowych.  

Godziny otwarcia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Ogród otwarty jest codziennie od 5 kwietnia do 31 października (także w święta).

Kasy Ogrodu Botanicznego są czynne w godzinach:
kwiecień: 9:00 - 18:00
od maja do sierpnia:  9:00 - 19:00
wrzesień: 9:00 - 18:00
październik: 9:00 - 17:00

W Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu dostępne są szklarnie z roślinami tropikalnymi, roślinami dna lasu tropikalnego, roślinami wodnymi oraz szklarnie kolekcyjne - rodzaj bluszcz i rodzina bromeliowate. Pozostałe szklarnie oraz panorama natury są wyłączone ze zwiedzania. Szklarnie i akwaria są otwarte w godzinach: 10:00 - 18:00.

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu zajmuje około dwóch godzin.

Sklep ogrodniczy w Ogrodzie Botanicznym Wrocław: sprzedaż roślin

Przy Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu działa sklep ogrodniczy, w którym można kupić: drzewa i krzewy ozdobne, krzewy iglaste, pnącza, drzewa i krzewy owocowe, krzewy alejowe. Stali bywalcy sklepu przychodzą m.in. po hortensje bukietową, piwonie, liliowce, klony palmowe. Bardzo popularne są także trawy ozdobne, a jesienią ogrodnicy i działkowcy kupują krzewy i drzewa owocowe.

Wejście do punktu sprzedaży jest od strony ulicy Świętokrzyskiej. Sklep czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 09:00 - 17:00.

Historia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Wrocławski Ogród Botaniczny powstał w 1811 roku i jest jedną z dwóch najstarszych tego typu instytucji w Polsce. Pierwotnie miał 5 hektarów powierzchni, a pierwszych 427 roślin kupiono u rolnika z Oleśnicy.

Ogród dynamicznie się rozwijał. W 1816 r. uprawiano w nim już dwa tysiące roślin, powstały szklarnia i palmiarnia. Jeszcze w XIX wieku wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. szkółkę roślin rolniczych, basen dla tropikalnych roślin pływających. W czasie II wojny kolekcja roślin została poważnie zniszczona. Ogród zaczął ponownie działać w maju 1945 roku. Dzisiaj na prawie 7,5 hektarach jest ok. 11,5 tys. roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne.

Ogród Botaniczny ma rangę odrębnego instytutu Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, działa przy nim Muzeum Przyrodnicze, a sam Ogród Botaniczny został zarejestrowany jako pomnik historii.

Dzisiaj w Ogrodzie Botanicznym można zobaczyć rośliny w działach:

 • Alpinarium (rośliny skalne),
 • Arboretum (także w oddziale w Wojsławicach),
 • Rośliny gruntowe ozdobne,
 • Rośliny szklarniowe,
 • Rośliny wodne i błotne,
 • Rośliny pnące,
 • Panorama Natury,
 • Systematyk (rośliny w układzie systematycznym),
 • Dydaktyka i morfologia roślin.

W Ogrodzie Botanicznym organizowanych jest wiele wydarzeń, pokazów, szkoleń i warsztatów dla miłośników roślin. Regularnie swoje spotkania i zjazdy odbywają tu wielbiciele kaktusów i sukulentów, pnączy ogrodowych, traw ozdobnych.

W kalendarzu imprez są spotkania tematyczne dla pasjonatów roślin ozdobnych, w tym:

 • Wrocławski Festiwal Magnolii,
 • Hortensjowy zawrót głowy,
 • Dzień Pszczoły - dla miłośników roślin miododajnych,
 • Dolnośląski Festiwal Dyni.

Iluminacja w Ogrodzie Botanicznym – pokaz laserów

Zimą Ogród Botaniczny na ogół jest zamknięty. Jednak wyjątkowo na początku roku 2020 przygotowano zimowe iluminacje w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu „Światłogród”.  Za sprawą świateł, laserów, dźwięków, ulicznych artystów, iluzjonistów i magików Ogród Botaniczny zamienił się w bajkową krainę.

W ciągu roku w Ogrodzie Botanicznym organizuje się wiele innych imprez, m.in. Majówki Tumskie, Festiwal Dyni, odbywają się tu także koncerty, zabawy i wydarzenia plenerowe dla najmłodszych oraz spotkania dla miłośników ogrodnictwa.

Ogród Botaniczny Wrocław – mapa

mapa ogrodu botanicznego wrocław

Ogród Botaniczny Wrocław – wycieczki z przewodnikiem

Wrocławski Ogród Botaniczny oferuje oprowadzanie przez przewodników, pracowników Ogrodu Botanicznego. Termin wymaga wcześniejszego uzgodnienia.

Oprowadzanie wycieczek krajowych przez przewodnika Ogrodu Botanicznego – trasa ok. 1,5h max. 25 osób (większe grupy - 2 przewodników)

 

200 zł      

Oprowadzanie wycieczek zagranicznych przez przewodnika Ogrodu Botanicznego w języku angielskim – trasa ok. 1,5h

 

250 zł

 

Ogród Botaniczny Wrocław – kontakt

 Adres:  ul. Henryka Sienkiewicza 23, 50-335 Wrocław
 Strona www:  https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
 E-mail:
 Telefon:  071 322 59 57

Galeria

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc