Opera Wrocławska

Data utworzenia: 2022-07-29

Opera Wrocławska to międzynarodowej rangi teatr muzyczny, w którym prezentowane są najważniejsze tytuły klasyki operowej w wyjątkowych inscenizacjach.

Opera Wrocławska - historia

Wrocław jako stolica historycznego Śląska, gościł wielu wielkich artystów, z których żaden nie omijał progów Opery. Właśnie tu – w Operze Wrocławskiej – Carl Maria von Weber był kapelmistrzem, Richard Strauss niejednokrotnie prowadził zza pulpitu dyrygenckiego swoje wielkie dzieła operowe, a Franz Liszt rozpłomieniał publiczność jako wirtuoz fortepianu.

Budynek w którym znajduje się Opera Wrocławska powstał w latach 1839-1841. Autorem projektu jest Carl Ferdinand Langhans – niemiecki architekt, jeden z najważniejszych przedstawicieli klasycyzmu w architekturze. Dwukrotnie w budynku Opery Wrocławskiej doszło do pożarów. Za pierwszym razem budynek odbudowano w 1865 roku – za jego projekt odpowiadał znany wrocławski architekt Karl Lüdecke. Po raz drugi Opera Wrocławska została odbudowana w 1871, a za projekt odpowiadał Karl Schmidt. 

Niemalże każdy spektakl w Operze Wrocławskiej był wielkim uroczystym wydarzeniem, w którym brały udział tłumy wytwornych melomanów, pragnących ujrzeć i usłyszeć najwspanialszych muzyków ówczesnego świata.

Repertuar Opery Wrocławskiej

Opera Wrocławska zaprasza największych dyrygentów i śpiewaków. W powojennym rozdziale Opery Wrocławskiej szczególnie rozgościła się twórczość Stanisław Moniuszki, która stała się nieodłącznym elementem wrocławskiej sceny operowej w ostatnich 75. latach.

Od lipca 2020 roku funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej objęła Halina Ołdakowska, natomiast dyrektorem artystycznym został Mariusz Kwiecień, a dyrektorem muzycznym Bassem Akiki.

Opera Wrocławska - bilety

Bilety do Opery Wrocławskiej można kupić zarówno w kasie, jak i online. W przypadku zakupu biletów online, należy wejść na stronę internetową Opery Wrocławskiej i wybrać zakładkę repertuar. Następnie należy wybrać spektakl i kliknąć kup bilet. Można również zarezerwować bilety telefonicznie. 

Poniedziałek-Sobota 12:00-19:00
Niedziela Na dwie godziny przed spektaklem

Jak dojechać do Opery Wrocławskiej? Gdzie zaparkować?

Opera Wrocławska stoi w centrum miasta, co ułatwia szybko i wygodnie do niej dojechać komunikacją miejską. Do Opery Wrocławskiej można dojechać:

  • tramwajami linii: 3, 4, 6, 7, 10, 17, 20, 23, 33 (z przystanku Opera)
  • autobusami linii: 106, 148, 149, 206, 243, 247, 248, 249, 253, 602, D (z przystanku Renoma)

Gdzie zaparkować?

Podróżujący samochodem mogą zaparkować na podziemnym płatnym parkingu pod placem Wolności (przy Narodowym Forum Muzyki). Do dyspozycji są także miejsca w wielopoziomowym parkingu przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz miejsca postojowe przy pl. Kościuszki.

Galeria

Opera Wrocławska w social mediach

Więcej miejsc