Opera Wrocławska

Opera Wrocławska to międzynarodowej rangi teatr muzyczny, w którym prezentowane są najważniejsze tytuły klasyki operowej w wyjątkowych inscenizacjach.

Opera Wrocławska - historia

Wrocław jako stolica historycznego Śląska, gościł wielu wielkich artystów, z których żaden nie omijał progów Opery. Właśnie tu – w Operze Wrocławskiej – Carl Maria von Weber był kapelmistrzem, Richard Strauss niejednokrotnie prowadził zza pulpitu dyrygenckiego swoje wielkie dzieła operowe, a Franz Liszt rozpłomieniał publiczność jako wirtuoz fortepianu.

Budynek w którym znajduje się Opera Wrocławska powstał w latach 1839-1841. Autorem projektu jest Carl Ferdinand Langhans – niemiecki architekt, jeden z najważniejszych przedstawicieli klasycyzmu w architekturze. Dwukrotnie w budynku Opery Wrocławskiej doszło do pożarów. Za pierwszym razem budynek odbudowano w 1865 roku – za jego projekt odpowiadał znany wrocławski architekt Karl Lüdecke. Po raz drugi Opera Wrocławska została odbudowana w 1871, a za projekt odpowiadał Karl Schmidt. 

Niemalże każdy spektakl w Operze Wrocławskiej był wielkim uroczystym wydarzeniem, w którym brały udział tłumy wytwornych melomanów, pragnących ujrzeć i usłyszeć najwspanialszych muzyków ówczesnego świata.

Repertuar Opery Wrocławskiej

Opera Wrocławska zaprasza największych dyrygentów i śpiewaków. W powojennym rozdziale Opery Wrocławskiej szczególnie rozgościła się twórczość Stanisław Moniuszki, która stała się nieodłącznym elementem wrocławskiej sceny operowej w ostatnich 75. latach.

Od lipca 2020 roku funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej objęła Halina Ołdakowska, natomiast dyrektorem artystycznym został Mariusz Kwiecień, a dyrektorem muzycznym Bassem Akiki.

Opera Wrocławska - bilety

Bilety do Opery Wrocławskiej można kupić zarówno w kasie, jak i online. Sprzedaż biletów w kasie odbywa się od poniedziałku do soboty w godz. 12.00 - 19.00. W niedzielę kasa biletowa jest otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. 

W przypadku zakupu biletów online, należy wejść na stronę internetową Opery Wrocławskiej i wybrać zakładkę repertuar. Następnie należy wybrać spektakl i kliknąć kup bilet. Można również zarezerwować bilety telefonicznie. 

Jak dojechać?

Opera Wrocławska stoi w centrum miasta, co ułatwia szybko i wygodnie do niej dojechać komunikacją miejską. Na pl. Teatralnym na przystanku Opera zatrzymują się tramwaje linii 6, 7, 17, w pobliżu - przy ul. Świdnickiej jest przystanek tramwajów linii 3, 10, 23, 33. Natomiast przez ul. Krupniczą (200 metrów od Opery) zatrzymują się tramwaje linii 4, 11.

Gdzie zaparkować?

Podróżujący samochodem mogą zaparkować na podziemnym płatnym parkingu pod placem Wolności (przy Narodowym Forum Muzyki). Do dyspozycji są także miejsca w wielopoziomowym parkingu przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz miejsca postojowe przy pl. Kościuszki.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc